PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 2 (24) | 42--56
Tytuł artykułu

Wykorzystanie funduszy celowych w ochronie środowiska w Polsce

Warianty tytułu
The Application of Earmarked Funds to the Environmental Protection in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W latach dziewięćdziesiątych Polska uczyniła duży postęp w zmniejszaniu degradacji środowiska przyrodniczego, gdyż emisja większości zanieczyszczeń zmalała aż o 40-60%. Początkowo było to rezultatem spadku produkcji przemysłowej, spowodowanego kryzysem gospodarczym, ale po 1995 roku głównym czynnikiem tej poprawy stały się zmiany strukturalne w przemyśle oraz intensyfikacja przedsięwzięć ochronnych. Nowa polityka ekologiczna znalazła oparcie w rosnących środkach finansowych na ochronę środowiska, ale - niestety - tylko do 1998 roku. Ilustruje to tabela 1. O istotnym postępie w inwestowaniu w ochronie środowiska świadczy udział tych inwestycji w dochodzie narodowym (PKB), wynoszący przed 1990 rokiem nawet poniżej 0,5%, a który w 1996 roku osiągnął 1,6%. Jest to już wartość porównywalna ze wskaźnikami dla krajów wysoko rozwiniętych (chociaż nakłady w przeliczeniu na 1 mieszkańca są w Polsce jeszcze dużo niższe). Podobnie zaczął wzrastać udział badanych nakładów w wydatkach inwestycyjnych ogółem w gospodarce narodowej - aż do apogeum w 1996 roku w wysokości 9,4%. Niestety, od 1999 roku obserwuje się wyraźne spowolnienie inwestowania o charakterze ekologicznym, wyrażające się spadkiem wszystkich wskaźników. O ile nakłady inwestycyjne w cenach stałych w latach 1995-2000 wzrosły o około 20%, to już w okresie 1998-2000 zmalały niemal o 30%. W 2001 roku nakłady te zmalały o 6%, w 2002 roku o dalsze 18,5%, spadając do poziomu niespełna połowy wydatków z 1998 roku! Osłabienie to jest zatem większe niż w dziedzinie ogólnych wskaźników rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
EN
In Poland earmarked funds (special purpose funds) have played a specific role in the financing of environmental protection, because not so long ago they covered up to 40-50% of all investments in this field and 20-26% at present. Compared to other countries, the funds are characterised by a fully developed system and great independence. Recently, however, their importance has been decreasing due to both the falling charges for using the environment as well as a reduction of public aid and a fuller implementation of the rules of market economy. Particularly recently the criticism of all earmarked funds operating in Poland has intensified. There have also been some attempts to close most of them. The Polish environmental funds, however, have their own special character working to their advantage.(author's abstract)
Rocznik
Numer
Strony
42--56
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Powiatowe fundusze ochrony środowiska, red. M. Sobiecki, Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Białystok 2000
  • Rekomendacje OECD dla NFOŚiGW, "EkoFinanse" 2000 nr 7-8
  • S. Trzaskowski, Jubileusz Ekofunduszu. Na półmetku, "Nowe Życie Gospodarcze" 2002 nr 11
  • T. Żylicz, Można więcej stracić niż zyskać (wywiad), "EkoFinanse" 2002 nr 7-8
  • Finansowanie ochrony środowiska w świetle integracji z Unią Europejską, Fundacja Ekologiczna "Silesia", Katowice 2002
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338885

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.