PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 2 (24) | 174--185
Tytuł artykułu

Program rozwoju rolnictwa ekologicznego w Wielkopolsce na lata 2004-2006

Warianty tytułu
The Programme for Development of Ecological Agriculture in Wielkopolska For a Years 2004-2006
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Województwo wielkopolskie zamieszkuje 3355 tys. osób, czyli 8,7% populacji kraju. Zajmuje ono 9,5% jego powierzchni. Ludność związana z rolnictwem liczy 959 tys. osób. Ludność rolnicza (osoby, dla których głównym źródłem utrzymania jest praca we własnym gospodarstwie rolnym) liczy 191 tys. osób, w tym w indywidualnych gospodarstwach rolnych 180 tys. osób. Wskaźnik ludności rolniczej na 100 ha użytków rolnych wynosi 12,1 osób przy dużym zróżnicowaniu przestrzennym od 6,5 - chodzieski, do 19,6 - kaliski. Na terenie województwa jest 234 tys. gospodarstw rolnych, w tym 151 tys. indywidualnych (77,5% użytków rolnych w województwie). Najliczniejszą grupę stanowią indywidualne gospodarstwa do 10 ha. Jest ich 101 tys. i stanowią 67% ogółu indywidualnych gospodarstw rolnych. Rolnictwo województwa wielkopolskiego postrzegane jest jako "mocny" dostawca produktów żywnościowych i surowców do różnych gałęzi przemysłu. Wielkopolska zajmuje pierwsze miejsce w produkcji krajowej trzody chlewnej, drugie miejsce w produkcji zbóż i buraków, trzecie miejsce w produkcji rzepaku rzepiku oraz czwarte miejsce w produkcji ziemniaka. Na stosunkowo wysoki potencjał produkcyjny składa się przede wszystkim: duża powierzchnia użytków rolnych na 1 mieszkańca (0,56 ha), wysoki udział użytków rolnych w ogólnej powierzchni województwa (63,6%), ponadprzeciętna intensywność produkcji rolnej. Wielkopolska charakteryzuje się wysokim procentem gleb nieskażonych - 99,1%- Zawartość metali ciężkich i zanieczyszczenie gleb tymi składnikami w Wielkopolsce jest stosunkowo niewielkie i kształtuje się na poziomie zawartości naturalnej. (fragment tekstu)
EN
The paper is devoted to supporting the development of ecological agriculture in Wielkopolska. It presents the programme of development of ecological agriculture in the years 2004-2006. The main objectives of the programme include assistance in shifting to ecological agriculture, reduction of rural unemployment and improvement of living standards.(author's abstract)
Rocznik
Numer
Strony
174--185
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Bibliografia
  • J. Szoszkiewicz, Rolnictwo Wielkopolskie w gospodarce regionu i ochronie środowiska, Materiały pomocnicze do dydaktyki, Poznań 2000
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171339253

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.