PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 6 (151) | 5--7
Tytuł artykułu

Rada Europejska w Brukseli - podsumowanie przewodnictwa Irlandii

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W dniach 17-18 czerwca 2004 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Europejskiej wieńczące półroczne przewodnictwo Irlandii w Unii Europejskiej. Bez większej przesady można uznać, że spotkanie to stanowi kamień milowy w historii integracji europejskiej z kilku powodów. Po pierwsze na jego marginesie odbyła się ostatnia sesja konferencji międzyrządowej, kiedy to uzgodniono ostateczny kształt projektu "Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Po drugie szefowie państw i rządów 25 państw członkowskich przyjęli wnioski, które podsumowują dyskusję, jaka toczyła się w okresie prezydencji Irlandii. Dyskusja ta udowodniła niezwykłą skuteczność irlandzkiej dyplomacji, wyraźnie wyróżniający się na tle poprzednich przewodnictw w UE i wysoko stawia poprzeczkę dla następujących po niej prezydencji. Na szczycie brukselskim dyskutowano tematy, które od dłuższego czasu nie znikały z unijnych stołów negocjacyjnych. W pierwszej części spotkania zajęto się problematyką obszaru wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, przede wszystkim w aspekcie walki z terroryzmem. Szefowie państw i rządów zapoznali się z komunikatem Komisji Europejskiej podsumowującym realizację agendy z Tampere z października 1999 r., w którym wskazano potrzebę wypracowania nowych kierunków współpracy. Potwierdzono, że nadszedł czas na "następną fazę" reformy i zobowiązano Radę wraz z Komisją do przedstawienia konkretnych propozycji w tym zakresie do końca 2004 r. Szczególną uwagę zwrócono na walkę z narkomanią i handlem narkotykami. Omawiano zmodyfikowany plan działania ds. walki z terroryzmem, wskazano na potrzebę poprawy współpracy wywiadów, wymiany informacji, prewencji i ochrony cywilnej. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
5--7
Opis fizyczny
Twórcy
  • Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
Bibliografia
  • F. Jasiński, Rada Europejska w Brukseli - podsumowanie włoskiego przewodnictwa, (w:) "Wspólnoty Europejskie" nr 12(146), grudzień 2003, s. 6.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171339431

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.