PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 6 (151) | 30--37
Tytuł artykułu

Pomoc publiczna dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce - dostosowanie do zasad WE

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W roku 1951, kiedy podpisywano Traktat o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, przemysł węglowy przeżywał okres świetności. Gospodarki państw sygnatariuszy oparte były na węglu i stali, a dobrze prosperujące przedsiębiorstwa w obydwu sektorach funkcjonowały w środowisku konkurencyjnym. W owym okresie pomoc publiczna byłaby jedynie zakłóceniem na rynku, w związku z tym w Traktacie o EWWiS zakazano jej stosowania (art. 4). Taki stan rzeczy zdołał przetrwać 14 lat. Przeobrażenia w gospodarkach państw EWWiS szybko doprowadziły do marginalizacji przemysłu węglowego i na stałe uzależniły go od środków budżetowych. Pierwsza Decyzja Komisji Europejskiej, zezwalająca na dotowanie górnictwa, została wydana już w 1965 r. i obowiązywała przez pięć lat. W tym okresie nie zmieniło się jednak trudne położenie sektora, a wydawanie kolejnych decyzji w tej sprawie stało się regułą. Komisja wydała dotychczas 5 decyzji w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w górnictwie węgla kamiennego. Ostatnia z nich wygasła wraz z Traktatem o EWWiS w lipcu 2002 r. Wygaśnięcie zawartego na 50 lat Traktatu "osierociło" pozostałości po górnictwie węgla kamiennego w poszczególnych państwach członkowskich. Wydobycie węgla w 2002 r. ogółem dla całej UE wyniosło zaledwie 73,8 min ton, a wśród producentów pozostały już tylko trzy państwa starej UE: Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
30--37
Opis fizyczny
Twórcy
  • Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
Bibliografia
  • Traktat z 18 kwietnia 1951 r. ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, 1951
  • Commission of the European Communities: Green Paper - Towards a European strategy for the security of energy supply, Brussels 2000
  • Materiały Komisji Europejskiej: Notice on delivered process for hard coal produced in the Community, 2003
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171339439

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.