PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne. T. 1 | 281--294
Tytuł artykułu

Identyfikacja i alokacja ryzyka w projekcie publiczno-prywatnym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Project Finance, jako instrument rynku kapitałowego, nie eliminuje tradycyjnych form finansowania. Metodę tę należy traktować jako alternatywę dla projektów, które w sposób konwencjonalny, z przyczyn chociażby wysokiej kapitałochłonności, nie mogą być zrealizowane. Dotyczy to w zasadniczej mierze inwestycji o złożonym ryzyku, wymagających znacznych, jednorazowych nakładów finansowych. Project Finance to metoda finansowania inwestycji za pomocą spółki celowej o ustalonym okresie życia, tworzonej przez wielu uczestników, na zasadzie samofinansowania i przy ograniczonym do fazy realizacji regresie lub braku regresu, gdzie zabezpieczeniem podstawowym jest nadwyżka generowana przez projekt. Występujące powiązania kontraktowe, jako zabezpieczenia dodatkowe, odzwierciedlają podział ryzyka. Istota Project Finance zawiera się w trzech złożonych obszarach: finansowanie, struktura organizacyjna i ryzyko. Są one sprzężone i wzajemnie się warunkują. Metoda Project Finance ma swoje początki w prywatnych projektach inwestycyjnych. Obecnie można zauważyć intensywne wykorzystanie tej metody we wspólnych projektach sektora publicznego i prywatnego, co wynika przede wszystkim z rosnących potrzeb społeczeństwa oraz ograniczonych możliwości finansowych i organizacyjnych państwa. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Wojewnik-Filipkowska A.: Project finance w inwestycjach infrastrukturalnych. CeDeWu, Warszawa2008.
  • Fleming J., Mayer C.: The Assesment: Public-sector Investment. "Oxford Review of Economic Policy" 1997, Vol. 13, No 4.
  • Grimsey D., Lewis M.K.: Evaluating the Risk of Public Private Partnerships for Infrastructure Projects. "International Journal of Project Management" 2002, Vol. 20.
  • Marcinek M.: Finansowanie projektów inwestycyjnych na zasadach project finance. AE, Katowice 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171339889

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.