PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne. T. 1 | 319--329
Tytuł artykułu

Umowa koncesyjna jako instrument ograniczania ryzyka politycznego projekty inwestycyjnego finansowanego na zasadach project finance

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Umowa koncesyjna zawierana pomiędzy jednostką zamawiającą a spółką projektową jest czynnością prawną, której przedmiotem jest świadczenie usług jednostce publicznej lub bezpośrednio ludności. Odpowiednie ukształtowanie jej postanowień umożliwia w znacznym stopniu ograniczenie ryzyka politycznego. W tym kontekście szczególnie duże znaczenie ma prawidłowe definiowanie stosowanych pojęć, precyzyjne opracowanie mechanizmu ustalania rekompensat, wyczerpujące wyliczenie okoliczności stanowiących podstawę wypowiedzenia umowy, jak również skuteczne zastosowanie klauzul przewidujących jurysdykcję poza granicami państwa lokalizacji projektu na podstawie wybranego prawa materialnego lub proceduralnego. Prawidłowo i skutecznie sformułowane postanowienia umowy koncesyjnej mogą zniechęcać władze kraju lokalizacji projektu do podejmowania działań sprzecznych z postanowieniami umowy. Należy jednak zauważyć, iż nie zawsze jest możliwe takie sformułowanie wszystkich postanowień umowy projektu, które będą odpowiadały wszystkim interesom spółki celowej. Ograniczeniami w tej materii są procedury przetargowe, które prowadzą do wzrostu konkurencyjności. W toku negocjacji strony mogą nie dojść do konsensusu, w wyniku czego spółka projektowa przyjmie Umowa koncesyjna jako instrument ograniczania ryzyka politycznego.. część ryzyka politycznego lub go ubezpieczy. Spółka celowa musi brać pod uwagę zdolność państwa do przyjęcia określonego ryzyka. Może się bowiem zdarzyć, iż mimo podjęcia przez władze kraju ciężaru zobowiązań, państwo to nie będzie w stanie się z nich wywiązać. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Kowalczyk T.: Zarządzanie ryzykiem w project finance. Warszawa 2001.
  • Yescombe E.: Project finance - wybrane elementy finansowania strukturalnego. Kraków 2007.
  • Zapadka P.: Zarządzanie ryzykiem prawnym. "Gazeta Bankowa" 2007, nr 16.
  • Marcinek K.: Finansowanie projektów inwestycyjnych na zasadach project finance. Katowice 2006.
  • Strzyczkowski K.: Prawo gospodarcze publiczne. Warszawa 2007.
  • Wieczorek W.: Nowelizacja przepisów o autostradach płatnych. "Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego" 2001, nr 7.
  • Kosikowski C.: Koncesje i zezwolenia na działalność gospodarczą. Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340093

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.