PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Zachowania adaptacyjne podmiotów TSL na europejskim rynku transportowym | 163--170
Tytuł artykułu

Wpływ działalności portów lotniczych na proces rozwoju gospodarczego regionów

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Liczba lotnisk cywilnych może już wkrótce znacząco wzrosnąć, gdyż dla Agencji Mienia Wojskowego są one obecnie zbyt dużym obciążeniem i generują poważne koszty. Jest to szansa dla wielu regionów, stąd tak duże zaangażowanie samorządów lokalnych. Stanowi to możliwość tworzenia nowych miejsc pracy i zakładania różnych firm. Obecnie lotniska to wielkie centra usługowe zatrudniające tysiące ludzi, a konkurencja między nimi rośnie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, liczba osób korzystających z transportu lotniczego nie jest spowodowana jedynie zamożnością społeczeństwa, lecz również dostępnością do obiektów infrastrukturalnych. Poziom lotniczych przewozów w Polsce ma od kilkunastu lat tendencję wzrostową, jednak porównując ich wielkość do innych europejskich państw można stwierdzić, że przewozy te choć mają korzystne tendencje, są nadal niewielkie i klasyfikują nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Korzystne jest to, że wzrost odbywa się przy znaczącym udziale portów regionalnych. Przystąpienie Polski do UE stworzyło szansę dla rozwoju portów lotniczych, a co się z tym wiąże również okolicznych regionów. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Filarska A., Gertz J.: Stan obecny i perspektywy rozwoju lotnisk regionalnych w Polsce. W: Transport morski i lotniczy w obsłudze ruchu pasażerskiego. Red. H. Salmonowicz. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2005 r.
  • Harpula W.: Kochają Małopolskę. "Gazeta Krakowska" z 18 pażdziernika 2005 r.
  • Żukowski J.: To będzie rekordowy rok. "Gazeta Prawna" z 3 sierpnia 2005 r.
  • Konopiński M.: Latać tanio, ale po Polsce. "Skrzydlata Polska" 2005, nr 4.
  • Kowalski M., Aładowicz K.: Drogie tanie linie. "Gazeta Wyborcza" z 3 października 2005 r. Dodatek "Gospodarka".
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340271

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.