PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 1 (25) | 209--214
Tytuł artykułu

Świat drzew i pierwotnych lasów : uwagi na marginesie książki: Rudolf Wittmann, Der Welt der Bäume, Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart (Hohenhaim) 2003

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Drzewa i lasy należą do charakterystycznych elementów przyrody. Niezwykle trudno jest podać wyczerpującą definicję "drzewa", które obejmowałaby także paprocie drzewiaste. Około 400 min lat temu pojawiły się pierwsze rośliny lądowe, a już 380 min lat temu rośliny drzewiaste. Od okresu kredy - przed 100 min lat - rozwinęły się drzewa wśród roślin okrytozalążkowych. Jeszcze dzisiaj jedna trzecia obszaru lądowego Ziemi pokryta jest lasami, które określają w dużym stopniu warunki życia na Ziemi. Lasy są istotnymi częściami globalnych cykli biogeochemicznych, wpływając na atmosferę ziemską, klimat, obieg wody na naszej planecie. Współczesne lasy stanowią wciąż skupisko różnorodności biologicznej, chociaż nie podlegają nadal ochronie w ramach Konwencji o różnorodności biologicznej (brakuje nadal Protokołu Leśnego). Już w najdawniejszej ludzkiej historii drzewa (zwłaszcza najpotężniejsze) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem człowieka. Były one niejednokrotnie podziwiane jako "bogowie" lub też uchodziły za miejsce zamieszkania różnych bóstw. Jednocześnie jednak lasy podlegały - już w odległej starożytności - wyrębowi jako źródło cennego drewna. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
209--214
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Rolnicza w Poznaniu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340611

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.