PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 1 (25) | 131--144
Tytuł artykułu

Analiza wielkości oraz struktury odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych w Polsce w 2002 roku

Warianty tytułu
Growth and Structure Analysis of Recovery and Recycling of Package and Consumption Waste in Poland in the Year 2002
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Począwszy od 2002 roku funkcjonuje w Polsce system odzysku i recyklingu odpadów związany z wprowadzeniem w życie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Głównym jego celem jest nałożenie na wytwórców (jak też importerów) produktów w opakowaniach i niektórych produktów (wymienionych w ustawie) obowiązku dotrzymywania określonego poziomu odzysku i recyklingu powstających odpadów - opakowaniowych i poużytkowych. Skuteczność działania tego systemu jest różnie oceniana. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że krótki okres jego funkcjonowania nie daje wystarczających przesłanek do rzetelnej oceny. Jedną z tych przesłanek jest oficjalna sprawozdawczość statystyczna. Opiera się ona przede wszystkim na zbiorczych sprawozdaniach OŚ-OP 2 i OS-OP 3b sporządzanych, na poziomie województw, odpowiednio - przez urzędy marszałkowskie oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zbiorcze zestawienia dla całego kraj u przygotowuje Ministerstwo Środowiska, Wymienione sprawozdania obejmują głównie takie zagadnienia, jak: wielkości wprowadzonych na rynek produktów i produktów w opakowaniach, osiągnięte poziomy odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych, osiągnięte poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych, wielkości odpadów opakowaniowych zebranych i przekazanych do odzysku i recyklingu przez gminy. (fragment tekstu)
EN
In this paper, the growth and structure of recovery and recycling of package and consumption waste in Poland in the year 2002 are discussed. That was the year when the regulation on entrepreneurs' duties concerning waste management, product fees and environmental deposit came into force. The quantities of real recovery and waste recycling are compared with the levels required by regulations. An attempt to assess the functioning of the system of recovery and recycling of package and consumption waste is also made.(author's abstract)
Słowa kluczowe
PL
EN
Rocznik
Numer
Strony
131--144
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340629

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.