PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 8 (153) | 36--41
Tytuł artykułu

Programy transportowe a polityka regionalna Polski po akcesji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niedawna akcesja do Unii Europejskiej postawiła przed Polską zadanie włączenia rozbudowy infrastruktury transportu w politykę regionalną. Wiąże się to z koniecznością przygotowania projektów poważnych inwestycji w dziedzinie transportu, które powinny być spójne z ogólną strategią rozwoju regionalnego w naszym kraju. W podejściu tym Polska opiera się na modelu, który Unia wypracowywała przez dziesięciolecia. Dopiero od niedawna rozbudowa infrastruktury transportu łączy się w Polsce z polityką rozwoju regionalnego. Co więcej - ta ostatnia przez długi czas sama nie była uznawana za istotny czynnik kreowania wzrostu gospodarczego. Zmiany w podejściu do tego problemu związane są ze strategicznymi celami i zadaniami deklarowanymi w Narodowym Planie Rozwoju i jego Programach Operacyjnych. We wcześniejszych dokumentach rozwojowych, takich jak Partnerstwo dla Członkostwa czy Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej (NPPC), kwestia działań dostosowawczych z zakresu szeroko rozumianej polityki transportowej oraz polityka regionalna (łączona z problematyką przygotowania do absorpcji funduszy unijnych) traktowane były jako osobne działy. Ustawa z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego traktuje to zagadnienie ogólnikowo. Wymienia ona wprawdzie inwestycje w zakresie infrastruktury technicznej i transportowej jako "poprawiające warunki realizowania inwestycji gospodarczych" i mające tym samym służyć realizacji celów rozwoju regionalnego w Polsce, jednak nie precyzuje mechanizmów, a co najważniejsze - środków działań na tym polu. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
36--41
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, doktorantka
Bibliografia
  • Polska-Narodowy Plan Rozwoju, Strategia Wykorzystania Funduszu Spójności, Warszawa, luty 2003r.
  • Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, przyjęty przez KIE w dniu 14 lutego 2003r., Warszawa luty 2003
  • I. Pietrzyk, Polityka regionalna w Unii Europejskiej i regiony w państwach członkowskich, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, s. 64.
  • Polityka transportowa Unii Europejskiej, red. nauk. J. Burnewicz, Instytut Europejski, Łódź 1998, s. 53-54.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340819

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.