PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | z. 45 | 46--61
Tytuł artykułu

Zarządzanie ryzykiem cenowym na rynku zbóż

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W związku z integracją wspólnorynkową podmioty polskiego rynku zbożowego stają w obliczu konieczności zarządzania ryzykiem cenowym. Wiedza w tym zakresie jest dostępna. Dostępne są też instrumenty finansowe w postaci kontraktów futures i opcji służącej ograniczeniu ryzyka cenowego oferowane przez giełdę towarową. Konieczne jest przyciągniecie kapitału spekulacyjnego na giełdę towarową, pełniącego bardzo użyteczne funkcje ekonomiczne. Większość podmiotów rynku zbożowego - które brały udział w programach inwestycyjnych Agencji Rynku Rolnego - została w pewnym sensie przez te programy wyedukowana i, jak sądzimy, względnie łatwo opanuje umiejętności zarządzania ryzykiem cenowym przymuszona nowymi uwarunkowaniami rynkowymi. Program inwestycyjny na rynku zbóż, który będzie realizowany w centrach interwencyjnych, ograniczy spadek cen rynkowych zbóż poniżej cen interwencyjnych. Te natomiast, zgodnie z reformą, będą w kolejnych latach obniżane. Ograniczane będzie ryzyko jedynie w dolnym, nie gwarantującym opłacalności, przedziale zmienności cen rynkowych. A zarządzanie ryzykiem cenowych - to jakby planowanie przez podmiot cen w kontekście swoich kosztów wytwarzania.
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
46--61
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Bittman J., Trading and Hedging with Agricultural Futures and Options., New York: McGraw-Hill, 2001.
  • Pawlina I., Proces wykształcenia się giełd towarowych w Polsce w świetle możliwości rozwoju rynku opcyjnego. Rozprawa doktorska. Warszawa 1999.
  • Rembisz W., Kotapski L., Mechanizm interwencji na rynku zbóż w latach 1993-1994., "Biuletyn Informacyjny ARR", Nr 7/1993.
  • Rembisz W., Transakcje opcyjne na przykładzie Warszawskiej Giełdy Towarowej., "Biuletyn Informacyjny ARR", Nr 9/1993.
  • Rembisz W., Możliwości wykorzystania mechanizmów giełdowych w systemie interwencji na rynku zbóż - zarys, maszynopis 2002, ARR.
  • Rembisz W., Zarządzanie ryzykiem cenowym na rynku rolnym za pomocą in-strumentów pochodnych, "Biuletyn Informacyjny ARR".
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171341363

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.