PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | Problemy społeczno-ekonomiczne w relacjach międzynarodowych : analiza modelowa rozwoju regionów | 108--117
Tytuł artykułu

Analiza inkrementalna w ocenie programów zdrowotnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedną z metod analitycznych wykorzystywanych do analiz opłacalności programów zdrowotnych jest analiza kosztów i efektywności, w której analiza inkrementalna odgrywa szczególną rolę. Analiza inkrementalna, nazywana również analizą różnicową, jest uważana za technikę podejmowania decyzji, przy której uwzględnia się różnice pomiędzy kosztami rzeczywistymi i alternatywnymi oraz oblicza się dodatkowy koszt związany z wprowadzeniem nowego programu. Wówczas przy wyborze racjonalnego programu zdrowotnego bierze się pod uwagę wartości inkrementalnego współczynnika efektywności kosztowej ICER. Przy ocenie porównywalnych programów zdrowotnych w aspekcie efektywności i kosztów oprócz analizy inkrementalnej wykorzystuje się pojęcie dominacji, które przytoczono w dalszej części artykułu. Celem badania jest przedstawienie znaczenia analizy inkrementalnej przy ocenie programów zdrowotnych. Ocena programów zdrowotnych ma szczególne znaczenie w sytuacji ograniczonych środków finansowych przeznaczonych na to programy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Adamczyk J., Efektywność przedsiębiorstw sprywatyzowanych, AE, Kraków 1995.
  • Czech M., Farmakoekonomika. Ekonomiczna ocena programów ochrony zdrowia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2004.
  • Gajewski P., Jaeschke R., Brożek J., Podstawy EBM czyli medycyny opartej na danych naukowych: dla lekarzy i studentów medycyny, Medycyna Praktyczna, Kraków 2008.
  • Orlewska E., Reguły decyzyjne w ocenie ekonomicznej programów zdrowotnych, "Farmakoekonomika" 2004, nr 1.
  • Stoner J., Kierowanie, PWE, Warszawa 1994.
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. 2004, Nr 210, poz. 2135).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171341423

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.