PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 23--32
Tytuł artykułu

Perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstw transportu zbiorowego w warunkach regulowanego, europejskiego rynku transportowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Transport miejski w Polsce, podobnie jak inne rodzaje publicznego transportu zbiorowego, od kilu lat notuje wyraźny i coraz bardziej dotkliwy spadek popytu powodowany w pierwszej kolejności przez substytucyjny, żywiołowy rozwój motoryzacji indywidualnej1. Podobne problemy wystąpiły już wcześniej w Europie Zachodniej, gdzie uznano, że obok polityki dyskryminacji użytkowania samochodów w obszarach zurbanizowanych, czynnikiem decydującym o szansach zahamowania tego zjawiska jest wzrost atrakcyjności usług transportu miejskiego. Podnoszenie atrakcyjności transportu miejskiego odbywa się przede wszystkim za pomocą poprawy jakości oferowanych usług oraz szerokiego dofinansowywania inwestycji i funkcjonowania transportu miejskiego. Stworzenie atrakcyjnego transportu miejskiego stało się podstawowym obszarem działania gestorów polityki transportowej oraz przewoźników wykonujących usługi. Efektywny, sprawny marketingowo oraz konkurencyjny w stosunku do motoryzacji indywidualnej system transportu miejskiego stworzy mieszkańcom lepsze warunki życia, będzie stymulował rozwój gospodarczy i przestrzenny miast, a poprzez wzrost popytu zapewni sobie miejsce w systemie transportowym miasta. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Rudnicki A.: Kryteria I mierniki oceny miejskiej komunikacji zbiorowej. IGKM, Warszawa 1999.
  • Savas E.S.: Prywatyzacja. Klucz do lepszego rządzenia. PWE, Warszawa 1992.
  • Europa od A do Z : podręcznik integracji europejskiej. Red. W. Weidenfeld, W. Wessels Wydawnictwo "Wokół nas", Gliwice 1995.
  • Swianiewicz P.: Usługi komunalne w krajach europejskich. Współczesne przemiany w sposobie komunikacji. "Samorząd Terytorialny" 1998, nr 7-8.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342247

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.