PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 33--42
Tytuł artykułu

Wpływ przedsiębiorstw transportu samochodowego na rozwój współpracy transgranicznej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Struktura organizacyjna transportu samochodowego w Polsce jest znacznie zróżnicowana, czego potwierdzeniem jest ilość jednostek funkcjonujących na rynku zarejestrowanych w systemie REGON.(...) W Polsce funkcjonuje ponad 71 tys. przewoźników świadczących usługi przemieszczania osób i ładunków, co stanowi prawie 153,1% stanu z 1990 r. W tym okresie daje się zauważyć wzrost liczby małych przewoźników, którzy próbują znaleźć swoje miejsce na rynku przewozów. Tak duża liczba przewoźników na rynku dowodzi pewnego braku stabilizacji na rynku obsługiwanym przez transport samochodowy, co nie sprzyja procesom integracji Polski z krajami Unii. Należy bowiem uwzględnić fakt, że drobny przewoźnik nie będzie konkurentem dla sprawnie funkcjonującego przewoźnika Europy Zachodniej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Brdulak H.: Rynek międzynarodowych przewozów samochodowych w Polsce. SGH, Warszawa 1999.
  • Dziadek S., Wiesner J.: Szanse i zagrożenia rozwoju transportu samochodowego regionu Śląska. W: Innowacyjność i przedsiębiorczość w transporcie samochodowym. PTE w Szczecinie. Wydział Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego, PIG Transportu Samochodowego i Spedycji, Świnoujście 1994.
  • Dziadek S.: Funkcjonowanie transportu w miastach przygranicznych na przykładzie Cieszyna. W: Przemiany struktur społeczno-gospodarczych obszarów przygranicznych. Red. J. Kitowski, Z. Zioło. Sekcja Gospodarki Przestrzennej Komisji Nauk Ekonomicznych. Oddziału PAN w Krakowie, Wydział Ekonomiczny Filii UMCS w Rzeszowie, Warszawa-Kraków-Rzeszów 1995.
  • Dziadek S., Kos B.: Funkcjonowanie transportu multimodalnego na terenach pogranicza polsko-niemieckiego. W: Innowacje logistyczne dla produktów i usług w gospodarce. Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 1997.
  • Dziadek S.: Wpływ transportu na zagospodarowanie i rozwój cywilizacji obszarów pogranicza Polski Południowej. W: W kręgu cywilizacji europejskiej. Red. A. Chodulski. Wyd. A. Marszałek, Toruń 1996.
  • Burnewicz J., Bąk M.: Ocena zgodności polskiego prawa transportowego z acquis communautaire i przewidywane skutki dalszej harmonizacji. "Przegląd Komunikacyjny" 1999, nr 4-10.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342249

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.