PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 57--62
Tytuł artykułu

Strategie marketingowe w działalności wybranych przedsiębiorstw usług lotniczych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zarówno Polskie Linie Lotnicze LOT, jak i British Airways są liniami działającymi od wielu lat. PLL LOT powstały w 1929, a British Airways w 1935 r. W 1938 r. zostały znacjonalizowane, natomiast w 1974 r. podjęto pierwsze kroki w kierunku prywatyzacji, która nastąpiła na początku 1987 r. Już w łipcu British Airways połączyła się z British Caledonian, a w grudniu ogłoszono podjęcie współpracy z zakresu marketingu na światowych rynkach z United Airlines. W Polsce w latach 80. zaczęto mówić o prywatyzacji narodowego przewoźnika, jednak dopiero uchwalenie przez Sejm 16 czerwca 1991 r. ustawy o przekształceniach własnościowych było pierwszym formalnoprawnym krokiem w tym kierunku. 16 listopada 1992 r. premier Hanna Suchocka podpisała rozporządzenie w sprawie przekształcenia przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Dwa tygodnie później minister transportu i gospodarki morskiej Zbigniew Jaworski złożył podpis pod aktem notarialnym zawiązującym spółkę PLL LOT S.A. Powołał radę nadzorczą i zarząd spółki, a wpis do rejestru handlowego zakończył pierwszy etap przekształceń. Pierwotnie LOT miał być sprywatyzowany do końca 1994 r., ale rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 grudnia 1994 r. termin ten został przedłużony do końca 1996 r. W ramach reformy centrum administracyjnego minister transportu i gospodarki morskiej przekazał swoje uprawnienia reprezentanta skarbu państwa w spółce ministrowi skarbu, co spowodowało następne przedłużenie terminu prywatyzacji. Zdaniem niektórych pracowników LOT ta sytuacja jest o tyle korzystna dla przedsiębiorstwa, że linia lotnicza ma czas na działania przygotowujące do prywatyzacji. Zakończono proces wymiany floty, nastąpiła redukcja zatrudnienia, a także restrukturyzacja wewnętrzna polegająca m.in. na wydzieleniu wielu obszarów działalności. Dokonano istotnych zmian w strategii marketingowej korzystając z usług instytucji badających opinię publiczną i agencji marketingowych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342255

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.