PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 71--80
Tytuł artykułu

Współczesne tendencje w działalności przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Obserwowane we współczesnej gospodarce tendencje do pogłębiania się podziału pracy, intensyfikacji handlu i geograficznego rozszerzania się rynków, przemiany strukturalne, konkurencyjna walka o klienta powodują zmiany w działalności przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych, w tym również firm spedycyjnych, zmuszając je do zmian w podejściu do tradycyjnych kontaktów i wymiany handlowej (procesów dystrybucyjnych). Aktualnie spedycja rozumiana tradycyjnie jako działalność polegająca na zorganizowaniu przemieszczenia ładunku od nadawcy do odbiorcy i wykonaniu dodatkowych związanych z tym przemieszczeniem czynności nie jest już adekwatna do potrzeb zgłaszanych przez wielu klientów, którzy oczekują kompleksowej obsługi "z jednej ręki" zarówno poprzedzającej produkcję, jak i następującej po niej, tj. w zakresie: zaopatrzenia: sterowanie dostawami zakupionych materiałów, dostarczanie i kontrolowanie zakupionych materiałów, prowadzenie gospodarki materiałowej, zbytu, tj. kompletowanie, pakowanie, czynności przeładunkowe, kontrolne, celne itp., czynności dodatkowych: szeroko rozumiane doradztwo, usługi finansowe, reklamacyjne, ubezpieczeniowe, handlowe itp. Podstawowym atrybutem i zaletą spedytora jest jego znajomość rynku transportowego. Chcąc na nim działać z powodzeniem, spedytor (zwłaszcza duże firmy spedycyjne) ma rozliczną sieć kontaktów i umów ze wszystkimi podmiotami świadczącymi usługi związane z transportową obsługą ładunków. Dzięki temu jest on w stanie zapewnić swojemu klientowi taki zakres i poziom usług, którego ten ostatni nie jest najczęściej w stanie sam sobie zabezpieczyć. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342259

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.