PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 81--89
Tytuł artykułu

Interpretacja transportowa formuł handlowych w kontraktach według INCOTERMS 2000

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Formuły handlowe są określane mianem warunków dostaw, bazy dostawy, reguł handlowych, terminów handlowych, a w najszerszym znaczeniu formułami ogólnej koncepcji kontraktu, gdyż odnoszą się nie tylko do kwestii związanych z transportem. Strony mogą zawierać kontrakty na podstawie dowolnych formuł, należy jednak stwierdzić, że interpretacja niektórych terminów jest różna w poszczególnych krajach, a pojawiają się też w kontraktach sformułowania nigdzie nie zdefiniowane co do swego dokładnego znaczenia. Tego rodzaju określeń należy w umowie unikać. Trzeba natomiast kupować i sprzedawać towary na podstawie formuł zawartych w znanych międzynarodowych wykładniach terminów handlowych i w kontrakcie wyraźnie powoływać się na tę określoną wykładnię. Uniknie się w ten sposób, a z pewnością zdecydowanie ograniczy, ewentualne spory i nieporozumienia interpretacyjne w trakcie realizacji dostawy. Realizacja transakcji międzynarodowych może się odbywać bez problemów tylko wtedy, jeśli kupujący i sprzedający w jednakowy sposób interpretują skrótowe formuły dostaw zawarte w kontrakcie. Strony muszą identycznie pojmować, w którym miejscu przy zastosowaniu określonej formuły ryzyko związane z towarem przechodzi ze sprzedawcy na kupującego, a także który z nich i na jakim odcinku organizuje transport, pokrywa jego koszty oraz inne koszty związane z dostawą towaru. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342261

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.