PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Status polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych na tle przemian podmiotów tego sektora w Unii Europejskiej | 165--169
Tytuł artykułu

Transport w obsłudze centrów logistycznych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Centra logistyczne stanowią element struktur systemów logistycznych, pomiędzy którymi powstają korytarze transportowe charakteryzujące się dużą częstotliwością i masą przepływających towarów. Korytarze transportowe wraz z usytuowanymi na ich końcach centrami logistycznymi są elementem łączącym lokalne układy sieci transportowej. Obsługa transportowa towarów wchodzących i wychodzących z centrum logistycznego w wielu przypadkach jest związana z łączeniem mniejszych przesyłek w większe, w rezultacie czego redukuje się liczbę transportów. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia użycie w ramach dostaw znormalizowanych jednostek ładunkowych - pojemników transportowych, palet czy kontenerów, a więc środków o wysokim wypełnieniu przestrzeni ładunkowej oraz wpływa na polepszenie stopnia wykorzystania środków transportowych realizujących przewozy. Występujące w tym rozwiązaniu efekty łączenia przesyłek w sytuacji istnienia malej liczby centów logistycznych prowadzą do wydłużenia się dróg transportu dalekiego zasięgu, co prowadzi do nadmiernego przeciążenia sieci dróg kołowych - autostrad i dróg komunikacji międzynarodowej. Stąd wynika niejako konieczność realizacji przewozów w korytarzach transportowych przy wykorzystaniu transportu kolejowego i kombinowanego. Rozpatrując w tym kontekście w warunkach polskich udział poszczególnych gałęzi transportu w obsłudze procesu wymiany towarowej istniejący stan należy uznać za odbiegający od sytuacji pożądanej. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342281

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.