PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 1-4 | 13--33
Tytuł artykułu

Droga do zawodu we wspomnieniach nauczycieli

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Często mówi się o powołaniu do zawodu. Szczególnie podkreśla się potrzebę takiego powołania w przypadku tych zawodów, w których pracownicy mają bezpośrednio do czynienia z człowiekiem - na przykład lekarz czy nauczyciel. Niewątpliwie potrzebna jest wola solidnego wypełniania treści związanych z konkretnym zawodem, ale nie zawsze przecież to powołanie budzi się bardzo wcześnie. Niekiedy wręcz poprzedza je decyzja o wyborze zawodu, powołanie pojawia się później. Lektura pamiętników nauczycieli nie pozwala na stwierdzenie, że dokonywane wybory zawodu zawsze były świadome i wynikały z odczuwanej od młodych lat potrzeby pracy z uczniami. Często decydował o tym przypadek, nieprzewidziany rozwój sytuacji lub wybór wariantu zapasowego, gdy oczekiwane rozwiązanie okazywało się niemożliwe do spełnienia. Na podstawie nadesłanych pamiętników spróbujemy zatem wskazać najbardziej typowe drogi losu, które prowadziły autorów pamiętników do zawodu nauczycielskiego.
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Napieracz P., Niezgoda M., Nauczyciel 2005. Szkic do portretu. Częściowy raport z badań sondażowych, Warszawa-Kraków 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342307

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.