PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2 | 191--195
Tytuł artykułu

Isaiah Berlin, Korzenie romantyzmu. Wykłady mellonowskie w zakresie sztuk pięknych wygłoszone w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, red. Henry Hardy, Poznań 2004, 240 s.

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Książka I. Berlina jest publikacją specyficzną. Jest to zbiór wykładów, których język, mimo wszelkich zabiegów porządkujących treści, odbiega od tego, którym autorzy posługują się przygotowując klasyczną książkę. Urok wykładu bierze się ze swobody wypowiedzi, z jej barwy, z rozmaitych wtrąceń, refleksji wprawdzie ubocznych, ale zaskakujących ekspresją. Tak przynajmniej odczytuję wykłady I. Berlina. Henry Hardy włożył wiele wysiłku w przygotowanie ich do druku już po śmierci autora; Berlin zastrzegł się ponoć, iż wykłady te mogą się ukazać, gdy nie będzie go już na tym świecie. Szkoda, bo liczni zapewne pospieraliby się z nim o rozmaite zawarte w książce mocno dyskusyjne ujęcia całej genezy romantyzmu i pierwszych faz rozwoju tego zjawiska. W wykładach I. Berlina dominuje analiza myśli, opinii, poglądów i zachowań, występujących w kilku miejscach Europy, zwłaszcza we Francji, a przede wszystkim w Niemczech. Przedstawione zostały w kilku dość autonomicznych częściach - o definicji, o krytyce oświecenia, dalej o faktycznych ojcach romantyzmu, o romantykach powściągliwych, o romantyzmie nieokiełznanym, wreszcie o jego trwałych skutkach. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Literature   Art   Review  
Rocznik
Numer
Strony
191--195
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171342471

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.