PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 1 | 91--95
Tytuł artykułu

Freud. Zastrzyk Irmy

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Freud. Irma's Injection
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zygmunt Freud w rozdziale II swojej monumentalnej rozprawy pt.: Objaśnienie marzeń sennych [Die Traumdeutung, 1900] przytacza i tłumaczy swój bodaj najbardziej znaczący - a na pewno najbardziej znany czytelnikom - sen. Ów sen odnosi się do jednej z jego histerycznych pacjentek, którą nazywać będzie Irmą. [Sen z 23/24 lipca 1895 roku]. Wielka hala - przyjmujemy wielu gości. Wśród nich jest Irma, którą natychmiast biorę na bok, by niejako odpowiedzieć na jej list, by postawić jej zarzuty, że jeszcze nie akceptuje "rozwiązania". Mówię jej: "Jeśli jeszcze masz bóle, to jest to tak naprawdę twoja wina". Ona mi na to: "Gdybyś wiedział, jaki ból czuję teraz w gardle, żołądku i w całym ciele, aż mnie zatyka". Czuję lęk, spoglądam na nią. Jest blada i obrzmiała; myślę sobie, że chyba jednak przeoczyłem jakiś czynnik organiczny. Prowadzę ją do okna i zaglądam w gardło. Wzdraga się przed tym jak kobiety, które noszą sztuczną szczękę. Przez głowę przemyka mi myśl, że przecież nie musi. Otwiera usta, po prawej stronie widzę dużą białą plamę, gdzie indziej spostrzegam osobliwe pomarszczone twory, utworzone najwyraźniej na podobieństwo małżowin nosowych, rozległe białoszare strupy. Szybko wołam doktora M., który powtarza badanie i potwierdza wynik... Doktor M. wygląda zupełnie inaczej niż zazwyczaj: blady, utyka, nie ma brody... Obok Irmy stoi teraz mój przyjaciel Otto, przyjaciel Leopold ostukuje ją przez stanik i mówi: "Z lewej strony na dole ton stłumiony", wskazuje również na zaatakowaną partię skóry lewego ramienia (co i ja też czuję, jak on, mimo sukni)... M. powiada: "To na pewno infekcja, ale to nic; dojdzie do tego dyzenteria i wytrąci truciznę". Wiemy też od razu, skąd się wzięła ta infekcja. Niedawno, gdy Irma źle się czuła, przyjaciel Otto zrobił jej zastrzyk z preparatu propylu, propylen... kwas propionowy... trimetylamina (której wzór chemiczny widzę przed sobą wydrukowany wytłuszczonym drukiem)... Nie wolno tak lekkomyślnie robić takich zastrzyków... Prawdopodobnie strzykawka też była brudna. Po przytoczeniu treści snu Freud poddaje go szczegółowej analizie. Tłumaczy praktycznie każde zdanie. Sen zapisał zaraz po przebudzeniu, tak więc interesująca jest nie tylko jego treść, ale także sposób doboru słów, zdania, ich struktura. Wszystko przecież znaczy. (fragment tekstu)
EN
The author descibes a dream of one of Freud's patients based on his paper The Interpretation of Dreams Die Traumideutung. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
91--95
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Z. Freud, Objaśnienie marzeń sennych, tłum. R. Reszke, Warszawa 2007, s. 107-108.
  • G. Markus, Zygmunt Freud, tłum. M. Auriga, Warszawa 1993, s. 100.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171343835

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.