PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Studia regionalne w Polsce: teoria, polityka, projektowanie | 127--132
Tytuł artykułu

Efekt przyciągania obszarów metropolitalnych na przykładzie aglomeracji wrocławskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W Europejskiej Perspektywie Rozwoju Przestrzennego, ważnym dokumencie zaakceptowanym przez polskie władze, w tym przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, stwierdza się, iż regiony Unii Europejskiej tylko wtedy będą mogły być konkurencyjne, a co za tym idzie będą mogły przyczyniać się np. do zmniejszania bezrobocia i dynamizowania wzrostu i rozwoju gospodarczego, kiedy miasta znajdujące się poza strefami globalnej integracji i dotychczasowymi wiodącymi regionami metropolitalnymi będą dysponowały znacznym potencjałem gospodarczym. Dotyczy to w dużej mierze tzw. miast-bram (gateway cities), które zapewniają dostęp do obszaru Unii Europejskiej (duże porty morskie, międzykontynentalne lotniska, targi i wystawy, centra kulturalne). Dotyczy to również mniejszych miast, które są aktywnymi centrami regionalnymi, ożywiającymi zacofane tereny wiejskie. Do "miast-bram" zalicza się także regiony metropolitalne położone na peryferiach, które mogą wykorzystać takie okoliczności, jak posiadanie taniej siły roboczej czy specjalnych powiązań z pozaeuropejskimi ośrodkami lub z sąsiadującymi krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. Postuluje się zatem wzmocnienie strategicznej roli regionów metropolitalnych i "miast-bram", zwracając specjalną uwagę na rozwój peryferyjnych regionów Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Malisz B.: Podstawy gospodarki i polityki przestrzennej. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, PAN, Wrocław 1984.
  • Harańczyk A.: Miasta polskie w procesie globalizacji gospodarki. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
  • Golinowska S., Marek E., Rajkiewicz A.: Procesy migracyjne w Polsce w latach 1990-1995. W: Rozwój ekonomiczny regionów. Rynek pracy. Procesy migracyjne. Raport IPiSS, Warszawa 1998.
  • Kuciński K.: Geografia ekonomiczna. Zarys teoretyczny. SGH, Warszawa 1994.
  • Kukliński A.: Transformacja przestrzeni europejskiej. "Studia Regionalne i Lokalne" 2000, nr 1(1).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171344083

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.