PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Życie społeczno-polityczne, a także gospodarcze w Polsce międzywojennej, pełne wielorakich sprzeczności, oczekiwało uporządkowania i ładu. Dla Wojciecha Korfantego racją "uniesprzeczniającą" tę rzeczywistość było nauczanie społeczne Kościoła, które pojmował integralnie i dynamicznie. Uważał, że uniwersalizmu jego etyki społecznej nie są w stanie zastąpić żadne stworzone przez ludzi systemy czy "etyki państwowo-narodowe" bądź "klasowe". Jako znawca i "wyznawca" tego nauczania wykorzystał do maksimum swój publicystyczny talent, aby przekazać społeczeństwu prawdy obiektywne niezmiennie w skarbcu Kościoła zachowane. Encykliki papieskie stanowiły dla Korfantego legitymację społeczno-politycznej obecności i działania. Głosił otwarcie program katolicko-społeczny nie z pobudek taktycznych, lecz z głębokiego przekonania, że na jego podstawie można autentycznie przebudować życie narodowo-społeczne Polski. Program sięgał daleko w przyszłość, historia nie dała mu jednak szansy urzeczywistnienia własnych koncepcji, kształtowania zgodnie z nimi życia państwa i narodu. Nieskuteczną, i w sumie tragiczną, próbę urzeczywistnienia wielu myśli Korfantego podjęło później Stronnictwo Pracy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Polska
Bibliografia
  • Przybylski H. : Chrześcijańska Demokracja i Narodowa Partia Robotnicza w latach 1926 - 1937. Warszawa 1980.
  • Przybylski H. : Ewolucja programu politycznego Wojciecha Korfantego. W : Wojciech Korfanty 1873 - 1939. W 130 rocznicę urodzin. Red. T. Kulak, Wrocław 2003.
  • Jonca K. : Idee społeczno - polityczne Wojciecha Korfantego ( z badań nad źródłami poglądów). W : Wojciech Korfanty 1873 - 1939. W 130 rocznicę urodzin. Red. T. Kulak, Wrocław 2003.
  • Balawajder E. : Wojciech Korfanty. Myśl katolicko - społeczna i działalność. Katowice 2001.
  • Długoborski W. : Ewolucja postaw społeczno - politycznych robotników górnośląskich na przełomie stulecia i sukces wyborczy Korfantego z lat 1903 - 1905. W : Wojciech Korfanty - portret polityka. Katowice 1991.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171344107

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.