PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne T. 2 | 83--92
Tytuł artykułu

Klauzule waloryzacyjne - możliwości sterowania ryzykiem w mieszkaniowych inwestycjach deweloperskich

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ważną kwestią w obrocie nieruchomościami jest odpowiednie sformułowanie warunków umowy między stronami transakcji. Problem ten ma szczególnie znaczenie w odniesieniu do inwestycji realizowanych w systemie deweloperskim, gdyż najczęściej strony podpisują wspólnie umowę jeszcze przed zakończeniem budowy i prawnym wyodrębnieniem lokalu mieszkalnego. Taki stan rzeczy generuje dla stron umowy wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest możliwość wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej, a tym samym kosztów realizowanej inwestycji. W celu ograniczenia negatywnych skutków wzrostu cen, deweloperzy wprowadzają do umów różnego typu zapisy pozwalające na jednostronne dokonanie waloryzacji ustalonej w umowie deweloperskiej ceny. Nie ma czytelnych i jednolitych regulacji prawnych dotyczących sposobów kalkulowania wpłat dokonywanych przez klienta na poczet powstającego lokalu mieszkalnego. Według Prezesa UOKiK, wprowadzenie klauzul waloryzacyjnych powoduje, że postanowienia określające cenę nieruchomości tracą jednoznaczność ich treści, powodując, że konsumenci nie są w stanie oszacować całkowitych kosztów związanych z zakupem mieszkania lub domu3. To wszystko sprawia, że problem ryzyka towarzyszącego inwestycjom mieszkaniowym jest poważnym i nośnym społecznie tematem. Celem niniejszego opracowania jest zatem przedstawienie systematyki stosowanych przez deweloperów klauzul waloryzacyjnych oraz próba oceny skutków, jakie rodzi dla nabywcy ich wprowadzenie do umowy. Rozważania te zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem analizy danych rynkowych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
  • Marcinek K.: Ryzyko projektów inwestycyjnych. AE, Katowice 2001.
  • Tworek P.: Ryzyko w działalności inwestycyjno-budowlanej - wybrane aspekty teoretyczne. Zeszyty Naukowe AE w Katowicach, nr 44.
  • Kucharska-Stasiak E.: Nieruchomość w gospodarce rynkowej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
  • Weiss I., Jurga R.: Inwestycje budowlane : nowe regulacje ustawowe, wzory umów, wykaz pomocniczych aktów prawnych. C. H. Beck, Warszawa 2005.
  • Trojanowski D.: Kim jest developer? "Nieruchomości" 2004, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171344185

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.