PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | R. 11, z. 3 | 47--57
Tytuł artykułu

Problematyka konfliktów międzynarodowych. Z refleksji badacza

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Studiując historię wzajemnych uprzedzeń i wizerunków różnych narodów, jesteśmy skazani na to, aby dostosowywać i łączyć otrzymane w rezultacie starannej rekonstrukcji wyniki z własnym, osobistym doświadczeniem w zakresie kontaktów z inną kulturą i jej przedstawicielami. Konkluzja, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy się starali izolować własne emocjonalne postrzeganie (w celu zachowania poprawności naukowej), zawsze okazuje się ambiwalentna: osobista i zawodowa. Prywatna opinia nie zawsze występuje w opozycji do naukowych ustaleń, jednak jest domyślnie obecna także w samych najbardziej precyzyjnych (z punktu widzenia poprawności wypowiedzi) tekstach, co świadczy o tym, że nie można od niej uciec -szczególnie w erze postmodernizmu, pozbawiającego nas doskonałej iluzji naukowego obiektywizmu własnych osądów i poczucia swobody naukowca, znajdującego istotę prawdy w dążeniu do wiedzy. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
47--57
Opis fizyczny
Twórcy
  • Moskiewski Państwowy Uniwersytet im. M. W. Łomonosowa; Rosyjski Państwowy Uniwersytet Humanistyczny
Bibliografia
  • M. Bachtin, Autor i Bohater w działalności estetycznej, [w:] idem, Estetyka twórczości słownej, przeł. D. Ulicka, oprac. i wstęp E. Czaplejewski, Warszawa 1986, s. 56-57.
  • P. Bourdieu, Sur le pouvoir symbolique, "Annales. Économies, Sociétés, Civilisations", 32e année, no. 3, 1977, s. 410.
  • M. Zdziechowski, Wpływy rosyjskie na duszę polską, Kraków 1920;
  • В. С. Печерин, Оправдание моей жизни. Памятные записки, "Наше наследие", 1989, № 1-3.
  • W. Gombrowicz, Dziennik 1957-1961, Kraków 1997, s. 23.
  • Do Piotra Wiaziemskiego, 27 maja 1826 r. Z Pskowa do Petersburga, [w:] Aleksander Puszkin, Listy, tłum. M. Toporowski, D. Wawiłow, Państwowy Instytut Wydawniczy 1976, s. 201.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171344303

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.