PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 5 (140) | 43--47
Tytuł artykułu

Pomerania w Europie regionów

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Idea powołania Euroregionu Pomerania pojawiła się na początku 1992 r. jako odpowiedź na wysuniętą w 1991 r. przez stronę niemiecką koncepcję tzw. Regionu Odry, określaną później jako Plan Stolpego. Strona niemiecka proponowała układ bilateralny z udziałem: gmin województwa szczecińskiego, reprezentowanych przez sejmik samorządowy oraz miast i powiatów części Brandenburgii i Meklemburgii, zrzeszonych w Związku Miast i Powiatów. Strona polska proponowała układ czterostronny, czyli wejście do Euroregionu: ze strony polskiej - Pomorza Zachodniego, utożsamianego z województwem szczecińskim, obejmującego 54 gminy, ze strony niemieckiej - północno-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego i północno-wschodniej części Brandenburgii, ze strony duńskiej - wyspy Bornholm i wschodniej Zelandii, ze strony szwedzkiej -południowej Skanii. [...] 15 grudnia 1995 r. w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich podpisano polsko-niemiecką "Umowę o utworzeniu Euroregionu Pomerania" (przedstawiciele szwedzkiego związku komunalnego okręgu Malmóhus nie zdecydowali się wówczas na współtworzenie Euroregionu Pomerania, tłumacząc to m.in. trwającą tam reformą administracyjną). (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
43--47
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • http://www.pomerania.org.pl
  • A. Kotula, Panorama Współpracy Transgranicznej na pograniczu polsko-niemieckim, w polsko-niemiecko-szwedzkim Euroregionie Pomerania, Broszura Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miejskiego w Szczecinie, Szczecin, sierpień 2001, s. 3
  • U. Baczyńska, Od barier po wyzwania Euroregionu Pomerania. http://www.pomerania.org.pl
  • (MIS), Wizyta szwedzkich polityków i biznesmenów. Przy golfie o gospodarce, "Kurier Szczeciński" nr 83 z dnia 29.IV.2002, s. 9.
  • B. Baczyńska, B. Twardochleb, Kontynuacja spotkań gospodarczych. Pomerania zapowiada nowy cykl, "Kurier Szczeciński" nr 46 z dnia 6.03.2002, s. 19.
  • I. Mindykowska, Współpraca Województwa Zachodnio- pomorskiego z Brandenburgią, Sprawozdanie sporządzone w dniu 16.V.2991 r. przez Biuro Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, s. 3-4.
  • (ArR), We współpracy z sąsiadami, Szczecin wybiera, "Kurier Szczeciński" nr 60 z dnia 26.03.2002.
  • (ArR), Współpraca bałtyckich regionów. Jak Szczecin podpisuje umowy, "Kurier Szczeciński" nr 70 z 10.04.2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171345353

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.