PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 5 (140) | 62--68
Tytuł artykułu

Funkcjonowanie rynku usług telekomunikacyjnych jako podstawa budowy społeczeństwa informacyjnego w krajach UE (I)

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W działaniach podejmowanych w ramach Unii Europejskiej (UE) coraz częściej można zauważyć przekonanie, iż kluczem do sukcesu zjednoczonej Europy jest sprostanie wyzwaniom "rewolucji cyfrowej". Dostrzeżono, iż technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) są znaczącym motorem wzrostu konkurencyjności gospodarek. Właśnie w rozwoju tych technologii upatrywano przyczyn odwrócenia się procesu konwergencji poziomów rozwoju krajów zachodnioeuropejskich oraz Stanów Zjednoczonych zachodzącego po II wojnie światowej. W latach 90. amerykańskie przedsiębiorstwa oraz konsumenci jako pierwsi skorzystali z szerokiego wykorzystania nowych technologii cyfrowych. Stopa wzrostu tamtejszej gospodarki była znacznie wyższa w porównaniu z unijną stopą wzrostu. W tym świetle nie może dziwić, iż podczas szczytu w Lizbonie w marcu 2000 r. przywódcy państw członkowskich unii przyjęli ambitny cel utworzenia z UE do roku 2010 najbardziej konkurencyjnego na świecie społeczeństwa opartego na wiedzy1. Odniesienie sukcesu w tej sferze ma przynieść poprawę zarówno jakości życia obywateli, warunków ich pracy, jak i ogólnie pojętej konkurencyjności europejskiego przemysłu i usług. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
62--68
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Strategia lizbońska - droga do sukcesu zjednoczonej Europy, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, maj 2002 Warszawa.
  • Presidency Conclusions: Lisbon European Council 23 and 24 March 2000, Press Release: Lisbon (24/3/2000) Nr: 100/1/00.
  • ePolska: Plan działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2001-2006, Ministerstwo Łączności, 14.06.2001 Warszawa, s. 8
  • OECD Telecommunications Basket definitions, Telingen Ltd, 20.06.2000 Richmond
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171345361

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.