PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 1 | 173--188
Tytuł artykułu

Pozycja związków zawodowych a oczekiwania robotnicze

Autorzy
Warianty tytułu
Position of Trade Unions and Workers' Expectations
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W roku 1982 większość robotników - konkretnie 69,6% - zgadzało się z poglądem, że "w Polsce robotnicy nie posiadają własnej, wyłącznie robotniczej organizacji". Stanowisko to tłumaczy w znacznej mierze postulat istnienia takiej organizacji. Prowadzone wówczas badania dotyczyły Związków zawodowych, ich przeszłości, działań w okresie posierpniowym oraz oczekiwań na przyszłość. To związki zawodowe powinny mieć przede wszystkim taki charakter - być organizacją robotniczą. Z nimi wiązano zajmowanie się partykularnymi interesami klasy robotniczej, a przede wszystkim tym co wynika z jej pracowniczego położenia i uzasadnionego poczucia upośledzenia. Badani wówczas robotnicy nie tylko formułowali postulat posiadania własnej robotniczej organizacji ale podkreślali główne funkcje i zadania związków zawodowych. Powinny one przede wszystkim zajmować się płacami i dochodami robotników oraz mieć wpływ na ceny. Nie powinny stronić od spraw gospodarczych., ale wspierać reformę i współuczestniczyć w tworzeniu polityki gospodarczej. Należy się im prawo do publicznej krytyki rządu oraz prawo do strajku. Dodajmy, że robotnicy godzili się ze stanowiskiem, że strajk powinien być stosowany jedynie w ostateczności, gdy inne środki zawiodą. Potrzeba ta w dalszym ciągu jest silna, a oczekiwania wobec związków zawodowych nie uległy zmianie. Badania Centrum Opinii Społecznej i Instytutu Badań Klasy Robotniczej wskazują wyraźnie, że robotnicy oczekują takich właśnie działań ze strony związków zawodowych, podkreślają też konieczność umocnienia pozycji związków zawodowych. W badaniach z roku 1985 ustalono, że 35,4% robotników uważa, iż związki zawodowe mają mały wpływ na to co się dzieje w Polsce, a 34,1$, że mają wpływ średni. Natomiast 82,0% stwierdzało, że wpływ ten powinien być duży, a 19,4% opowiadało się za bardzo dużym wpływem związków zawodowych. Taki model związków zawodowych, sposób ich postrzegania stanowi trwały element robotniczej świadomości. Świadczy on jednocześnie o wyraźnej ewolucji postaw robotniczych, rozszerzaniu się ich oczekiwań wobec związków zawodowych. W badaniach z końca lat 70-tych obraz ten wyglądał zupełnie inaczej.
EN
There has been presented a model position of Trade Unions in Marx-Lenin's thought and the patterns of activity of Trade Unions in the socialist countries, existing till 1988. On the base August Agreements of 1980 and later studies it can be claimed, that the really functioning Trade Unions do not fully satisfy the expectations of workers. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
173--188
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Lenin W.I., Dzieła t. 33.
  • Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, KAW, Warszawa 1980.
  • Wojtaszczyk K.A., Związki zawodowe w krajach socjalistycznych, (w:) Spór o związki zawodowe". praca zbiorowa pod red. Witolda Macieja Góralskiego. IWZZ, Warszawa, 1982.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171347931

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.