PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | 3 Państwo, gospodarka, społeczeństwo w integrującej się Europie : materiały konferencyjne | 233--257
Tytuł artykułu

Fundusze strukturalne - perspektywy pomocy dla Polski po przyjęciu do Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podstawowym instrumentem polityki strukturalnej Unii Europejskiej są fundusze strukturalne oraz Fundusz Spójności (Kohezji). Ich główne zadanie to wspieranie działań zmierzających do zmniejszenia zróżnicowania poziomów rozwoju gospodarczego państw członkowskich i poszczególnych regionów. Zadania te są realizowane poprzez środki przesyłane z funduszy do tych regionów i sektorów gospodarki, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać średniemu poziomowi ekonomicznemu Unii Europejskiej. Polska, aby móc korzystać z dobrodziejstw polityki strukturalnej UE, musi stać się członkiem Unii. Jednak przed przystąpieniem do Wspólnoty, polska administracja jest zobligowana do wykonania szeregu prac dostosowujących. Większość z nich jest w toku. Polska, spodziewając się objęcia całego terytorium Celem 1 polityki strukturalnej UE, przygotowuje Narodowy Plan Rozwoju (NPR) na lata 2004 - 2006. NPR określa cele, priorytetowe działania oraz ramy instytucjonalne i finansowe działań strukturalnych państwa. Narodowy Plan Rozwoju jest strategicznym średniookresowym dokumentem planistycznym, scalającym rozwiązania horyzontalne, sektorowe i regionalne na poziomie krajowym, wskazującym na kierunki rozwoju gospodarczego Polski w pierwszych latach po akcesji. Narodowy Plan Rozwoju będzie służył jako podstawa do negocjacji z Komisją Europejską Podstaw Wsparcia Wspólnoty (ang. Com- munity Support Framework - CSF) dla Polski, które określą wielkość pomocy z funduszy strukturalnych przyznanych Polsce. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
 • Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Bibliografia
 • Cele polityki regionalnej Unii Europejskiej. Podstawowe informacje, Polska Agencja Rozwoju Regionalnego, Warszawa 1996.
 • Droga do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, praca zbiorowa, PARR, Warszawa 2000.
 • Fundusze strukturalne UE i przygotowania do nich w Polsce, materiały konferencyjne, Specjalny Program Przygotowawczy do funduszy strukturalnych w Polsce, Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit (GTZ) GmbH.
 • Instrumenty finansowe polityki regionalnej Unii Europejskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Projekt Twinningowy pomiędzy Województwem Małopolskim i Autonomicznym Regionem Madrytu, Kraków 2002.
 • Podręcznik tematów europejskich dla samorządów lokalnych, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice - Opole 2002.
 • http://biurose.sejm.gov.pl/teksty/i-627.htm, S. Łodziński, Polityka regionalna w Unii Europejskiej - Fundusze Strukturalne i Fundusz Spójności, 13.02.2003.
 • http://fi.mdusze.ukie.gov.pl/pp.nsf/xml, 20.02.2003.
 • http://fundusze.ukie.gov.pl/xml, "Narodowy Plan Rozwoju na lata 2004-2006", Departament Koordynacji i Monitorowania Pomocy Zagranicznej, 20.02.2003.
 • http://republika.pl/webkarol.htm, Fundusze strukturalne, 09.02.2003.
 • http://republika.pl/webkarol/cele.htm, 09.02.2003.
 • http://www.fs.ngo.pl, 13.02.2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171348025

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.