PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1987 | nr 1 | 83--92
Tytuł artykułu

Rachunek ekonomiczny racjonalnego wydobywania surowców mineralnych

Warianty tytułu
Economic Calculation of Retional Exploitation of Natural Resources
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niezbędność osiągnięcia racjonalnej gospodarki surowcami mineralnymi jest obecnie prawie powszechnie uznawana. Chodzi zarówno o radykalną poprawę gospodarowania złożami surowców w kopalniach jak i zdecydowanie bardziej efektywne gospodarowanie surowcami mineralnymi przez ich odbiorców. Ekonomicznymi warunkami osiągnięcia racjonalnej gospodarki, surowcami mineralnymi jest po pierwsze stosowanie na szczeblu centralnym poprawnego rachunku ekonomicznego kształtowania potrzeb na surowce mineralne i określenia optymalnej ilości ich wydobycia, tj. ilości najlepiej zaspokajającej te potrzeby. Po drugie stosowanie mechanizmu ekonomicznego zarządzania /sterowania/ samodzielnymi przedsiębiorstwami /kopalniami/, który by ekonomicznie wymusił racjonalną eksploatację złóż surowców mineralnych oraz racjonalne wykorzystanie surowców w gospodarce narodowej.
Rocznik
Numer
Strony
83--92
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Leszczyński K., Ekonomiczna efektywność inwestycji, SGPiS, Warszawa 1979.
  • Leszczyński K., Ekonomiczne warunki stosowania rachunku efektywności inwestycji, "Ekonomista" 1972, nr 6.
  • Leszczyński K., Rachunek ekonomiczny dostosowania dóbr konsumpcyjnych do potrzeb społecznych, Materiały i Prace IFGN, Warszawa 1982, t. XXX.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171349451

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.