PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | 3 | nr 2 | 48--57
Tytuł artykułu

Evolution of Capital Adequacy Ratio

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
The capital adequacy ratio (CAR) determines the ratio of a bank's core capital to the assets and off-balance liabilities weighted by the risk. The core capital of the bank is supposed to absorb the potential losses due to the risk of the banking activities. It has been specified that the value of this coefficient cannot be lower than 8%. Throughout the years the way of calculating the ratio has been changing, which is the subject of this paper. In the article the situation of Polish and Ukrainian banking sector has also been analyzed from the point of view of the coefficient in question. (original abstract)
Rocznik
Tom
3
Numer
Strony
48--57
Opis fizyczny
Twórcy
  • University of Science and Technology, Cracow, Poland
autor
  • Cracow University of Economics, Poland
Bibliografia
  • Iwanicz-Drozdowska M., Zarządzanie finansowe bankiem, PWE, Warszawa 2005.
  • Uchwała nr 2/2007 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 13 marca 2007 w sprawie innych pomniejszeń funduszy podstawowych, ich wysokości, zakresu i warunków pomniejszania o nie funduszy podstawowych banku, innych pozycji bilansu banku zaliczanych do funduszy uzupełniających, ich wysokości, zakresu i warunków ich zaliczania do funduszy uzupełniających banku, pomniejszeń funduszy uzupełniających, ich wysokości, zakresu i warunków pomniejszania o nie funduszy uzupełniających banku, oraz zakresu i sposobu uwzględniania działania banków w holdingach w obliczaniu funduszy własnych.
  • Uchwała nr 5/2001 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka, w tym z tytułu przekroczenia limitów koncentracji wierzytelności, sposobu i szczegółowych zasad obliczania współczynnika wypłacalności banku, z uwzględnieniem powiązań banków z innymi podmiotami zależnymi lub działającymi w tym samym holdingu oraz określenia dodatkowych pozycji bilansu banku ujmowanych łącznie z funduszami własnymi w rachunku adekwatności kapitałowej oraz zakresu i sposobu ich wyznaczania
  • Uchwała Nr 380/2008 KNF z dnia 17 grudnia 2008 r. - w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka, w tym zakresu i warunków stosowania metod statystycznych oraz zakresu informacji załączanych do wniosków o wydanie zgody na ich stosowanie, zasad i warunków uwzględniania umów przelewu wierzytelności, umów o subpartycypację, umów o kredytowy instrument pochodny oraz innych umów niż umowy przelewu wierzytelności i umowy o subpartycypację, na potrzeby wyznaczania wymogów kapitałowych, warunków, zakresu i sposobu korzystania z ocen nadawanych przez zewnętrzne instytucje oceny wiarygodności kredytowej oraz agencje kredytów eksportowych, sposobu i szczegółowych zasad obliczania współczynnika wypłacalności banku, zakresu i sposobu uwzględniania działania banków w holdingach w obliczaniu wymogów kapitałowych i współczynnika wypłacalności oraz określenia dodatkowych pozycji bilansu banku ujmowanych łącznie z funduszami własnymi w rachunku adekwatności kapitałowej oraz zakresu, sposobu i warunków ich wyznaczania.
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, Dz. U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.
  • Directive 93/6/EEC.
  • http://www.knf.gov.pl/opracowania/sektor_bankowy/raporty_i_opracowania.
  • http://www.bank.gov.ua/Engl/Publication.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171351993

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.