PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 17-18 | 313--324
Tytuł artykułu

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w woj. warmińsko-mazurskim i jego powiatach na tle kraju

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na podstawie dokonanej analizy danych wtórnych można stwierdzić, iż napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w latach 2000-2005, mierzony liczbą spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz wartością kapitału, sukcesywnie wzrastał. W obu przypadkach dominuje woj. mazowieckie, aż 50,4 % wartości kapitału zagranicznego przypada na to województwo. Województwo warmińsko-mazurskie charakteryzuje jeden z najniższych wskaźników w tym zakresie, bowiem udział kapitału zagranicznego w regionie to zaledwie 0,4%. Żadne z pozostałych województw również nie przekracza progu 10% udziału w ulokowanym kapitale w Polsce. Jednak pod względem aktywności inwestycyjnej, przedsiębiorstwa ZKZ w poszczególnych regionach nie różnią się w sposób istotny. W całym kraju średnio 59% przedsiębiorstw ZKZ w 2005 r. poniosły wydatki inwestycyjne. Analizując skalę napływu kapitału zagranicznego do danego regionu z jego poziomem atrakcyjności inwestycyjnej, można stwierdzić, iż poziom atrakcyjności inwestycyjnej nie zawsze przekłada się na określony poziom napływu kapitału zagranicznego do regionu. Podobnie jak w innych województwach, kapitał zagraniczny w woj. warmińsko-mazurskim lokalizuje swoją działalność głównie w ośrodkach miejskich, a zwłaszcza w największych miastach regionu. W samym tylko Olsztynie zarejestrowanych było w systemie REGON aż 27,1% wszystkich przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego (231 przedsiębiorstw). Drugim co do wielkości miejscem koncentracji kapitału zagranicznego w regionie Warmii i Mazur, choć ponad trzy krotnie mniejszym, jest Elbląg. Jednak na terenach poszczególnych typów gmin nie widać wyraźniej różnicy w zakresie koncentracji liczby przedsiębiorstw. Największym zainteresowaniem kapitału zagranicznego cieszą się gminy położone głównie wzdłuż drogi nr16. Według danych GUS w 2005 roku 15 gmin nie zdołało przyciągnąć żadnej spółki z udziałem kapitału zagranicznego. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
313--324
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Bibliografia
  • Banasik R., 2007. Analiza działalności gospodarczej firm z kapitałem zagranicznym w Polsce w latach 2000-2005. (w:) M. A. Weresa (red.) Rola zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kształtowaniu przewag konkurencyjnych. Raport o konkurencyjności 2007. Instytut Gospodarki Światowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, s. 231-241.
  • Dziemianowicz W., 1997. Kapitał zagraniczny a rozwój regionalny i lokalny w Polsce. Studia regionalne i lokalne, Uniwersytet Warszawski, Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Lokalnego, Warszawa.
  • Kalinowski T. (red.). 2005. Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski, IBnGR, Gdańsk 2005.
  • . Karaszewski W., 2004, Bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Polska na tle świata. TNOiK, Toruń.
  • Michałków I., 2003, Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w dobie globalizacji. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Warszawie, Warszawa.
  • Nowara W., Rynarzewski T., 2005. Ewolucja roli czynników determinujących napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, (w:) W. Karaszewski (red.) Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w podnoszeniu konkurencyjności polskiej gospodarki, UMK w Toruniu, Toruń, s. 131-148.
  • Pakulska T., Poniatowska-Jaksch M., 2004, Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Europie Środkowo-Wschodniej: koncentracja kapitału zagranicznego w Polsce, Monografie i Opracowania, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.
  • Stawicka M. 2007. Atrakcyjność inwestycyjna Polski. CeDeWu, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171353635

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.