PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 17-18 | 325--335
Tytuł artykułu

Perspektywy przemysłu węgla kamiennego w XXI wieku dla Górnego Śląska

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Proces transformacji ustrojowej zapoczątkowany w 1989 roku objął przemiany gospodarcze związane z budową systemu rynkowego. Zmiany wymagała makroekonomiczna polityka gospodarcza regionu wysoko uprzemysłowionego, jakim jest Górny Śląsk. Newralgiczną branżą, podlegającą tym przemianom, stał się przemysł węglowy. Przejście od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej wiązało się z licznymi zmianami, które skutecznie uwidoczniły niską rentowność górnictwa. Pierwotnie górnictwo miało być "kotwicą", która miała zatrzymać galopującą wtedy inflację. Skutki takiego podejścia odczuwa branża do chwili obecnej w postaci zadłużenia. Od lat podtrzymywane są też opinie o nieopłacalności uzyskiwania energii z węgla kamiennego, która ma prócz tego wiele innych zastosowań. Wskazane tendencje wyraźnie sugerują, iż górnictwo nie zostanie tak szybko wyeliminowane z gospodarki regionu Górnego Śląska z uwagi na zapotrzebowanie na węgiel. Należy jednak także założyć, iż w wyniku rozwoju cywilizacyjnego pojawią się nowe technologie produkcji energii, które mogą wyeliminować węgiel kamienny, stanowiący jedną z bomb ekologicznych XXI wieku. W tej sytuacji trudno rokować o przyszłości rozwoju górnictwa. Jednakże można przyjąć z dość dużym prawdopodobieństwem, iż przy obecnym zaawansowaniu technologicznym oraz cenach innych surowców energetycznych, węgiel kamienny będzie stanowić jeden z głównych nośników energii w Polsce w najbliższych latach. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
325--335
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Aktorzy restrukturyzacji - trudne role i wybory, pod red. L. Gilejko, Oficyna Wydawnicza AGH, Warszawa 2006.
  • Gospodarka Górnego Śląska na przełomie XX i XXI wieku, red. A.S. Barczak, AE Katowice 2006.
  • Informacja o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w sierpniu oraz w okresie styczeń-sierpień 2007. Ministerstwo Gospodarki. Warszawa 2007.
  • "Polityka" 2007, nr 17/18 (dodatek: pięćsetka polityki).
  • Społeczne uwarunkowania i skutki restrukturyzacji sektorów strategicznych, pod red. L. Gilejki, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2001.
  • Sprawozdanie dla komisji europejskiej za 2005 r. w zakresie realizacji 'Planów dostępu do zasobów węgla kamiennego w latach 2004-2006 oraz planu zamknięcia kopalń w latach 2004-2007', Ministerstwo Gospodarki. Warszawa 2006.
  • Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2007.
  • Turek M., Zmiany struktur kopalni i wskaźników techniczno-ekonomicznych w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Prace naukowe Głównego Instytutu Górnictwa nr855. Katowice 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171353637

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.