PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Procesy integracyjne wybranych systemów transportowych | 35--42
Tytuł artykułu

Procesy integracyjne w systemie transportowym a generowanie wartości dodanej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ekonomice transportu w przeszłości wykorzystywano wiele pojęć, które następnie były definiowane i wprowadzane do rozważań naukowych, a wśród nich takie, jak koordynacja w transporcie, jednolity system transportowy, transportochłonność lub integracja systemu transportowego. Tak się złożyło, że do współczesnych czasów dotrwało pojęcie integracja systemu transportowego, a pozostałe wyszły z użycia, ponieważ nie znajdują zastosowania. Systemy jednolite należą do rzadkości (sieć energetyczna) i dlatego trudno sobie wyobrazić, aby wszystkie elementy w transporcie, były jednolite, a pomiędzy nimi występowały jednolite relacje. Podobnie, koordynacja jest integralną częścią działań zorganizowanych a produktywność i wartość dodana są współcześnie dokładniejszymi miarami niż transportochłonność. W przypadku pojęcia szeroko rozumianej integracji oznacza ona scalanie się (narodu, kapitału, przedsiębiorstw - koncentracja, integracja postaw). Integralny oznacza nierozerwalnie związany z całością, stanowiący całość. W każdym dowolnym systemie musi istnieć spójność, a tym samym określony poziom integracji, dlatego ani teoretycznie, ani w praktyce system transportowy nie może być zdezintegrowany, tzn. istnieć i funkcjonować bez więzi-relacji pomiędzy takimi elementami, jak drogi, węzły i środki przewozowe. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Pszczołowski T.: Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji. Warszawa 1978.
  • Ford L.R., Fulkerson D.R.: Przepływy w sieciach. Warszawa 1969.
  • Waśkiewicz J.: Rozważania o przyszłości ciężarowego transportu samochodowego w Polsce. "Przegląd Komunikacyjny" 2006, nr 7/8.
  • Grad B.: Zarządzanie łańcuchem wartości a sfera organizacji usług miejskiej komunikacji publicznej. "Transport i komunikacja" 2006, nr 1.
  • Downar W.: System transportowy. Kształtowanie wartości dla interesariuszy. Szczecin 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171354919

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.