PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Procesy integracyjne wybranych systemów transportowych | 73--86
Tytuł artykułu

Poprawa dostępności transportowej regionów peryferyjnych w polityce spójności Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Z punktu widzenia lokalizacji aktywności gospodarczo-społecznej w Unii Europejskiej można zauważyć wyraźny układ centrum-peryferia (core- periphery). W Europie koncentracja działalności gospodarczej i ludności występuje na obszarze pięciokąta wyznaczonego przez Londyn, Paryż, Mediolan, Monachium i Hamburg (zwanego "Pentagonem"). Centralne lub peryferyjne położenie terytorialne regionu może dotyczyć obszaru Unii Europejskiej jako całości, mieć wymiar krajowy lub lokalny. O ile w wymiarze Unii Europejskiej czynniki produkcji wykazują skłonność do koncentracji w centralnej części Europy, to na poziomie krajowym taką siłę przyciągania czynników produkcji wykazują główne centra danego kraju. Regiony peryferyjne są terenami najbardziej odległymi od centrów gospodarczych, politycznych i społecznych. Konsekwencją tego oddalenia i utrudnionego dostępu do wspólnotowych rynków jest ich wolniejszy rozwój gospodarczy i mniejsza konkurencyjność. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Spiekermann K., Neubauer J.: European Accessibility and Peripherality: Concepts, Models and Indicators. Nordregio 2002.
  • Schürmann, Talaat A.: Towards a European Peripherality index. Final Report. Institut für Raumplanung (IRPUD) Dortmund 2000.
  • Dziemianowicz W., Zegar T., Błachnio M.: Analiza projektów z zakresu infrastruktury drogowej składanych i wybranych do realizacji w kontekście spójności europejskich, krajowych i regionalnych sieci transportowych oraz analiza nisz projektowych i działań naprawczych pod katem przyszłego NPR. Ekspertyza wykonana na zlecenie MGiP. Uniwersytet Warszawski 2005.
  • Czykier-Wierzba D.: Polityka regionalna Unii Europejskiej. Gdańsk 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171355031

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.