PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 196 Uwarunkowania współczesnego rynku pracy i ich skutki w sferze społeczno-ekonomicznej | 222--232
Tytuł artykułu

Pracownicy przyjezdni (zakordonowi) na górnośląskim rynku pracy. Lata 1850-1939

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Employees Who Arrived to Work in Upper Silesia from Abroad in the Years 1850-1939
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Bogactwo Śląska zawsze opierało się na dwóch fundamentach. Pierwszy z nich był związany z zasobnością śląskiej ziemi w cenne kopaliny i minerały, a drugi - z mieszkającymi i przybywającymi na te tereny ludźmi, którzy potrafili owe bogactwa zagospodarować z korzyścią dla siebie, całego regionu i państwa. Śląsk był i jest miejscem, z którego w okresach klęsk głodu, recesji, zawieruch wojennych czy terroru komunistycznego udawano się na emigrację, ale przede wszystkim był i jest miejscem przyciągającym ludzi w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia czy miejsca, w którym można na nowo ułożyć sobie życie. Konsekwencje tych procesów migracyjnych były różne i niosły ze sobą zarówno korzyści, jak i koszty w wymiarze gospodarczym, społecznym oraz kulturowym. W dobie otwartych rynków pracy w ramach Unii Europejskiej warto spojrzeć na doświadczenia płynące z przeszłości, bo chociaż ograniczone w czasie i przestrzeni, to jednak wskazują na pewne uniwersalne prawidłowości życia społecznego i gospodarczego. (fragment tekstu)
EN
In the period of open work markets in the European Union, and frequent migrations caused by search for employment it seems important to pay attention to experience gained due to the arrival of workers to the Upper Silesian work market as well as its results in the economic and social sphere. No state activity is able to defend the country from their consequences if so called "migration capacity" of the local community has expired. This "migratin capacity" of the local community defines the possibilities of the acceptance of assimilation of the newcomers without any social tensions as well as negative results in the eonomic and social sphere. (original abstract)
Twórcy
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
 • Bernhardi: Gesammelte Schriften, Kattowitz: Druck und Kommissionverlag von Gebruder Bohm, 1908.
 • Brożek A.: Napływ robotników spoza zaboru pruskiego na Górny Śląsk w latach 1870- -1914. Śląski Instytut Wydawniczy, Katowice 1958.
 • Brożek A.: W latach 1850-1890. W: Dzieje Górnego Śląska w latach 1816-1947. Red. F. Hawranek. Instytut Śląski w Opolu, Opole 1981.
 • Czapliński M.: Dzieje Śląska od 1806 do 1945 roku. W: M. Czapliński, E. Kaszuba, G. Wąs, R. Żerelik: Historia Śląska. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2002.
 • Drozdowski M.M.: Górny Śląsk czasów Drugiej Rzeczypospolitej. Rzeczywistość, stereotypy, mity. W: Rola i miejsce Górnego Śląska w Drugiej Rzeczpospolitej. Red. M.W. Wanatowicz. Muzeum Śląskie, Bytom, Katowice 1995.
 • Greiner P.: Historia gospodarcza Górnego Śląska (XVI-XX wiek). W: Historia Górnego Śląska. Red. J. Bahlcke, D. Gawrecki, R. Kaczmarek. Wydawca: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice 2011.
 • Jerczyński D.: Historia Narodu Śląskiego. Narodowa Oficyna Śląska, Górny Śląsk 2003.
 • Michalkiewicz S. Przemysł i robotnicy na Śląsku (do 1914 roku). Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1984.
 • Pietrykowski T.: Sądownictwo polskie na Śląsku 1922-1937. Katowice 1939.
 • Szramek E.: Śląsk jako problem socjologiczny. Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku, Katowice 1934.
 • Wanatowicz M.: Ludność napływowa na Górnym Śląsku w latach 1922-1939. Śląski Instytut Naukowy, Katowice 1982.
 • Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Katowicach, UWSl.-PO, nr 410 - zestawienie robotników pochodzących spoza Śląska według stanu z lipca 1931 roku sporządzone przez władze wojewódzkie na podstawie sprawozdań z poszczególnych powiatów.
 • Żarnowski J.: Społeczeństwo Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939. PWN, Warszawa 1973.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171356067

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.