PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 278-2 Raporty końcowe z badań w latach 1981-1985 Cz.2 Raporty kierowników grup tematycznych | 470--485
Tytuł artykułu

Rozwój rodziny a zachowania migracyjne ludności Polski

Warianty tytułu
Family development and population migratinal behaviour
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jak stwierdzono wcześniej opuszczenie przez pierwsze dorosłe dziecko domu rodzinnego oznacza zakończenie etapu wychowawczego okresu dorastania dzieci w tej rodzinie oraz rozpoczęcie etapu nazwanego starzeniem się. Podstawową okolicznością opuszczania domu rodzinnego przez dzieci jest zawieranie przez nie małżeństwa. Jest to niezależne od środowiska zamieszkania rodziny, a waga tej przyczyny rośnie niemal liniowo wraz ze wzrostem klasy miejscowości. Najrzadziej uzasadniają zawarciem związku małżeńskiego odejście z domu rodzinnego osoby w małych miasteczkach do 19,9 tys. mieszkańców /co drugi przypadek/. Tym samym, w tych kategoriach miejscowości większego znaczenia, w porównaniu z innymi, nabierają jako przyczyny opuszczenia domu rodzinnego: podjęcie pracy zawodowej i nauka. Podstawowym zewnętrznym przejawem głębi zmian więzi rodzinnych w rodzinie podstawowej w związku z migracją dzieci jest odległość ich migracji. Odległość migracji dzieci z domu rodzinnego jest tym większa, im niższa jest klasa miejscowości zamieszkania rodziny. Więzi rodzinne międzypokoleniowe w związku z migracją dzieci ulegają tym głębszym przeobrażeniom, a więc i najczęściej tym większemu osłabieniu, im w mniejszym środowisku zamieszkuje rodzina podstawowa. W największym stopniu dotyczy to rodzin wiejskich, a w najmniejszym - rodzin wielkomiejskich. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Jagielski A. : O problematyce i metodologii badań migracyjnych "Studia Demograficzne" 1981, nr 4, s. 6.
  • Strzelecki Z.: Wprowadzenie, /w:/ Teoretyczne i metodologiczne problemy badania różnych form migracji ludności Polski. Materiały z seminarium odbytego 20-2 X 1983 r. w Kołobrzegu. Zakład Demografii Społeczno-Ekonomicznej SGPiS i Koszaliński Ośrodek Naukowo-Badawczy w Koszalinie, Koszalin 1984, s. 5-8 oraz archiwum badań PW 11.5. Instytut Statystyki i Demografii SGPiS, Warszawa 1985.
  • Komorowska J.: Wprowadzenie, /w:/ Przemiany rodziny polskiej. Praca zbiorowa pod red. J. Komorowskiej, IWRZZ, Warszawa 1975, s. 15.
  • Rogers A., Castro L.J.: Model Migration Schedules, IIASA, RR-81-30, Luxemburg 1981.
  • Lee E.S., Teoria migracji. W: Modele migracji, "Przegląd Zagranicznej Literatury geograficznej", IG PAN, 1972, s. 27.
  • Malicka-Węsowska i W.Krajewski, Fazy rozwoju rodziny a migracje - wstępne wyniki numeryczne,/maszynopisy/ archiwum badań PW 11.5, Instytut Statystyki i Demografii SGPiS, Warszawa 1985.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171356445

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.