PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | nr 1 | 32--37
Tytuł artykułu

Organizacje uczące się w modelu otwartej innowacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
O sukcesie przedsiębiorstw w warunkach wolnej konkurencji decydowały do niedawna przede wszystkim takie czynniki jak, sprecyzowany podział ról i obowiązków, a także ścisła kontrola wszelkich działań w organizacji. Obecnie przewagę konkurencyjną mogą osiągać jedynie te przedsiębiorstwa, które są elastyczne w działaniu i będą w stanie szybko reagować na zmiany. Budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa zapewniają przede wszystkim wprowadzane, bądź modernizowane rozwiązania innowacyjne, będące jednym z najistotniejszych elementów warunkujących utrzymanie się przedsiębiorstw na zmiennym rynku. W efektywnym dążeniu do zapewnienia firmie wysokiej stopy zwrotu z poniesionych nakładów wykorzystywana jest wykwalifikowana kadra, która cechuje się umiejętnym gospodarowaniem posiadaną, lub pozyskaną z zewnątrz wiedzą. Należy mieć na uwadze, iż każdy pracownik może mieć wpływ na innowacyjność przedsiębiorstwa. Z tego względu konieczne staje się odpowiednie motywowanie kadry pracowniczej do jak najbardziej efektywnego wykorzystania tkwiącego w niej potencjału. Do tego celu posłużyć może przekształcenie firmy w organizację uczącą się, której założeniem jest przyznanie każdemu pracownikowi prawa i obowiązku do rozwoju. Współcześnie zauważalna jest zmiana podejścia do innowacji, polegająca na przejściu z tradycyjnego liniowego modelu, poprzez modele sprzężone, równoległe i sieciowe, aż do modelu Open Innovation, a więc koncepcji otwartych innowacji. Warto się zastanowić, jaką rolę w tym modelu odgrywa organizacja ucząca się. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
32--37
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Armstrong, M., 2000, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Oficyna Ekonomiczna, Dom Wydawniczy ABC, Kraków.
  • Hołyński, M., 1997, Dolina Krzemowa, Wiedza i Życie, Nr 12.
  • Van Berio, I., 2013, Innoveer! Wprowadzaj innowacje! Model rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw, Wydawnictwo PepijnBv.
  • Juchnowicz, M., 2000, Motywowanie do rozwoju, [w:] (red.) Rybak, M., Zarządzanie kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwie, Monografie i Opracowania, SGH, Warszawa, Nr 470.
  • Kozioł-Nadolna, K., 2012, Modele zarządzania innowacjami w XXI wieku, [w:] (red.) Mikuła, B., Historia i powstanie nauk o zarządzaniu, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków.
  • Pedler, M., Aspinwall, K., 1999, Przedsiębiorstwo uczące się, PETIT, Warszawa.
  • Pichlak, M., 2012, Otwarte innowacje jako nowy paradygmat w zarządzaniu innowacjami, Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, Nr 60.
  • Skrzypek, E., 2013, Uwarunkowania zarządzania wiedzą w organizacji w społeczeństwie informacyjnym, [w:] Woźniak, M.G., Hales, C.F., Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy - Społeczeństwo informacyjne - stan i perspektywy rozwoju, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, Zeszyt 32.
  • Sokołowska, A., 2005, Wiedza jako podstawa efektywnego zarządzania kapitałem intelektualnym, [w:] (red.) Perechuda, K., Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie, PWN, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171358841

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.