PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 278-2 Raporty końcowe z badań w latach 1981-1985 Cz.2 Raporty kierowników grup tematycznych | 513--526
Tytuł artykułu

Ekonomiczne przesłanki i konsekwencje migracji ludności

Warianty tytułu
Economic circumstances and consequences of population migrations
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W programie badania przewidywano rozwinięcie i uzasadnienie tezy, te migracje ludności, zwłaszcza przemieszczenia ludności ze wsi do miast, jako przejaw mobilności społecznej uwarunkowane są poziomem i dynamiką rozwoju społeczno-gospodarczego w układzie terytorialnym. Chodziło szczególnie o rozpatrzenie relacji rozmiarów skali migracji ludności w układzie wieś-miasto w ujęciu terytorialnym jako konsekwencji rozwoju społeczno-gospodarczego w poszczególnych etapach. Migracje ludności jako następstwo procesów rozwoju społeczno-gospodarczego, zwłaszcza procesów uprzemysłowienia i urbanizacji kraju wymagają odpowiedniej analizy i oceny z punktu widzenia uwarunkowań tych zjawisk w czasie, na tle założeń polityki przestrzennej i etapów rozwoju społeczno- gospodarczego. Zakładano, że zbadane zostaną w poszczególnych okresach rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce Ludowej: -rozmiary natężenia i kierunki przestrzennych procesów migracyjnych w korelacji z czynnikami stymulującymi i warunkującymi przemieszczenia ludności na tle realizacji polityki przestrzennej oraz kształtowania sieci osadniczej procesów urbanizacji, -rozmiary procesów migracji ludności i konsekwencji ekonomicznych przemieszczeń ludności na tle uwarunkowań społeczno-ekonomicznych kraju. Orientacyjnie wyróżnić można trzy okresy w kształtowaniu i realizacji polityki przestrzennej i rozwoju społeczno-gospodarczego w układzie terytorialnym a mianowicie: okres 1950-1960 - względnie równomierne rozmieszczenie Sił wytwórczych, okres 1961-1970 - aktywizacja gospodarcza i rozwój miast średniej wielkości,okres 1971-1980 - lokalizacja przemysłu /charakterystyczny, w tym okresie Jest zjawisko rozbieżności między założeniami a realizację polityki/. W wyróżnionych etapach realizacji polityki przestrzennej - poddano badaniu relacje między skalą, natężeniem i przestrzennymi aspektami procesów migracji ludności a procesami uprzemysłowienia i urbanizacji, w ujęciu terytorialnym. Położono nacisk na procesy migracji ludności i uwarunkowań społeczno-gospodarczych w okresie 1971-1980 na tle kształtowania się tych procesów w poprzednich etapach. Z powodu głębokiego kryzysu ekonomicznego. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Jędruszko A., Plan krajowy a planowanie aglomeracji. w: 40 lat planowania struktury przestrzennej Polski-KPZK PAN ,studia t. LXIV ,Warszawa 1978, PWN.
  • Żarski T., Badanie związków między innowacyjnością migracji do miast w latach 1971-1978 a budownictwem mieszkaniowym, stanem warunków mieszkaniowych i ich zmianami. Badanie związków między mieszkaniowymi motywami migracji do miast a warunkami mieszkaniowymi i budownictwem mieszkaniowym, Opracowanie merytoryczne z tematu 11.5.3.05/maszynopis/ nr 111, archiwum badań PW 11.5 Instytut Statystyki i Demografii SGPiS, Warszawa 1985.
  • Bauer R., Bergel L., Czynnik komunikacyjny w migracjach ludności ze szczególnym uwzględnieniem dojazdów do pracy, Opracowanie merytoryczne z tematu 11.5.3.14/maszynopis/ nr 112, archiwum badań PW 11.5 Instytut Statystyki i Demografii SGPiS, Warszawa 1985.
  • Opałło M., Procesy migracji ludności na tle polityki przestrzennej i instrument ów sterowania tymi procesami, Opracowanie merytoryczne z tematu 11.5.3.05/maszynopis/ nr 113, archiwum badań PW 11.5 Instytut Statystyki i Demografii SGPiS, Warszawa 1985.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171358923

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.