PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 6 | 6--11
Tytuł artykułu

Strategia innowacyjności instrumentem realizacji regionalnej polityki rozwoju

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Znaczenie innowacji dla rozwoju zarówno przedsiębiorstw, jak i regionów oraz państw jest bezsprzeczne. Rozwój oparty na wiedzy i innowacjach to jeden z kluczowych priorytetów strateg i "Europa 2020". Innowacyjność oznacza zdolność i motywację podmiotów gospodarczych do ciągłego poszukiwania oraz wykorzystywania w praktyce wyników prac badawczo-rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów, wynalazków. Determinantami innowacyjności są: nakłady na badania i rozwój (ich wielkość, struktura przedmiotowa i podmiotowa), regulacje prawne sprzyjające innowacyjności (system ochrony własności intelektualnej, forma organizacji rynku, system podatkowy), uwarunkowania kulturowe (innowacyjna kultura organizacyjna), dostępność środków finansowych umożliwiających prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz system edukacji. Wpływ tego ostatniego czynnika wynika z działalności badawczej szkół wyższych oraz kształtowania kapitału ludzkiego (przygotowania absolwentów do pracy zgodnie z oczekiwaniami partnerów gospodarczych). Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom innowacyjności jest polityka innowacyjna. We współczesnej polityce innowacyjnej struktury innowacyjne mają przede wszystkim charakter regionalny, dlatego ten poziom uznaje się za najbardziej odpowiedni do występowania warunków i czynników dla tworzenia klimatu innowacyjności. Fundamentem sprawnej architektury regionalnego systemu innowacji są strategie innowacyjności, które określają strategiczne oraz operacyjne cele polityki innowacyjnej w regionach wraz ze sposobami i metodami ich osiągnięcia. Strategie innowacyjności stanowią podstawowy instrument realizacji polityki innowacyjnej w regionach, czy też obszarach funkcjonalnych. Na podstawie tych strategii władze regionalne mają możliwość budowania rozwoju ekonomicznego, który będzie oparty na badaniach naukowych, technologii i innowacjach [www.pi.gov.pl]. Rozwój gospodarek regionów zależy, bowiem w dużym stopniu od ich zdolności do ciągłego uczenia się, poszukiwania nowych rozwiązań, absorbowania i wprowadzania na rynek innowacji. Dlatego też warto rozpatrzyć wybrane motywy i możliwości wdrożenia koncepcji CSR już od początku istnienia przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
6--11
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Kaczorowska, M., Wyzwania inteligentnej specjalizacji, http://www.pi.gov.pl.
  • Stawasz, E., 2005, Innowacje i transfer technologii. Słownik pojęć PARP, Warszawa.
  • Strategia efektywności i innowacyjności gospodarki. Dynamiczna Polska 2020, Warszawa, styczeń, 2013.
  • Strategia Innowacyjności i Efektywności Gospodarki, www.mg.gov.pl.
  • Strategie rozwoju, www.mir.gov.pl.
  • Uaktualnianie regionalnych strategii innowacji sposobem na wzmacnianie innowacyjności polskich województw, www.pi.gov.pl.
  • www.forbes.pl/inteligentne-specjalizacje-przepis-na-sukces-gospodarczy,artykuly,167770,1,2.html.
  • Pangsy-Kania, S., 2007, Polityka innowacyjna państwa a narodowa strategia konkurencyjnego rozwoju, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171359007

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.