PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 6 | 33--37
Tytuł artykułu

Potencjał inwestycyjny, innowacyjny i naukowy na obszarach miejskich

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przemiany gospodarcze po roku 1989 stworzyły warunki do kształtowania się specyficznych koncentracji działalności gospodarczych zapoczątkowanych jeszcze w okresie przedwojennym, w okresie gospodarki centralnie sterowanej, albo w wyniku transformacji. Strukturami takimi zlokalizowanymi zazwyczaj w miastach są, tzw. klastry lub grona koncentracji specjalistycznej produkcji wraz ze skupionymi w tych obszarach przedsiębiorstwami pracującymi na rzecz wiodącej wytwórczości. W przestrzeni Polski można zidentyfikować pełniejsze kształtowanie się następujących jednostek przestrzennych. Najbardziej popularnym obszarem nowoczesnej produkcji jest, tzw. Dolina Lotnicza obejmująca kilka ośrodków miejskich województwa podkarpackiego, posiadających jeszcze przedwojenne tradycje przemysłowe, wraz z jego największym ośrodkiem miejskim - Rzeszowem. Drugim obszarem koncentrującym działalność gospodarczą związaną z przemysłem motoryzacyjnym jest cały obszar południowo-zachodniej części kraju obejmujący województwa: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Kolejne obszary koncentracji specyficznej produkcji (klastry) o mniejszej skali, to wytwórczość związana z przemysłem ceramicznym skupiona w kilku miastach województwa łódzkiego; wytwórczość sprzętu gospodarstwa domowego w województwach łódzkim i dolnośląskim. Mniejsze znaczenie posiada specjalizacja regionalna w zakresie hodowli i przetwórstwa mlecznego w województwie podlaskim. Nowoczesne działy adaptacji i tworzenia nowych technologii oraz firmy informatyczne koncentrują się w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście oraz w niektórych miastach Górnego Śląska. Zjawiskiem korzystnym przygotowującym polskie miasta do radykalnego unowocześnienia gospodarki jest kontynuowanie, zapoczątkowanej po roku 1989, "rewolucji edukacyjnej". W roku 2002 (według NSP 2002) udział osób z wykształceniem wyższym w miastach Polski wzrósł do 13,7% w porównaniu do 9,4% w roku 1988. W ostatnim dziesięcioleciu liczba osób z wykształceniem wyższym radykalnie rośnie, zwłaszcza na obszarach miejskich, sprzyjając podnoszeniu jakości pracy. Aktualnie, w niektórych największych miastach i strefach podmiejskich wielkich miast osiąga poziom ponad 20%. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
33--37
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Nowicki, M., (red), 2009, Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2009. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171359031

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.