PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | t. 15, z. 9, cz. 1 E-biznes i ochrona danych osobowych | 37--48
Tytuł artykułu

Zjawisko "pustych faktur" jako zagrożenie dla finansów publicznych i przedsiębiorców na wybranych przykładach oszustw podatkowych

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Phenomenon of " Empty Invoices" in the Light of Revealed Tax Frauds and Jurisdiction - Legal and Criminal Aspects
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ze zjawiskiem pustych faktur i związanymi z nimi przestępstwami problem ma nie tylko Polska, ale również inne kraje Unii Europejskiej. Zjawisko to dotyczy różnych branż gospodarczych, bowiem w tym przypadku towarem jest głównie podatek, a nie rzeczywisty produkt. Przyczynami narastania tego problemu jest zarówno liberalizacja regulacji związanych z zakładaniem działalności gospodarczej i jej prowadzenie, jak również jednolitość unijnego rynku oraz swobodny przepływ towarów i usług. Niniejszy artykuł ma na celu zobrazowanie jak nagannym zjawiskiem jest wprowadzenie do obrotu gospodarczego pustych faktur i jakie niesie zagrożenie dla Budżetu Państwa oraz jak w sposób bezpośredni dotyka uczciwych przedsiębiorców. (fragment tekstu)
EN
The phenomenon of "empty invoices", the so called fictitious invoices, leads to tax frauds, real tax fraud or dishonest cost documentation. The task of tax organs is to reveal such objects and to protect the public finance. The author presents selected examples of fictitious invoices based on the jurisdiction of the Provincial Administrative Court, Supreme Administrative Court and negative effects of such practice on economic objects. (original abstract)
Twórcy
  • Urząd Skarbowy w Brodnicy
Bibliografia
  • Krajowy Plan Dyscypliny Podatkowej Ministerstwa Finansów na 2012 r.
  • Pokojska A. (2014), Nie ma branży wolnej od oszustw podatkowych, Dziennik Gazeta Prawna z 3 kwietnia 2014 r. nr 65 (3706).
  • Fornalik J. (2003), [w:] VI Dyrektywa VAT, (red.) K. Sachs, C.H. Beck, Warszawa.
  • http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1110610,Sciganie-wyludzen-VAT-nowemetody-i-priorytety-skarbowki.
  • Wyrok WSA w Łodzi z 15.11.2011 Sygn. Akt. I SA/Łd 966/11 (dotyczy przykładu 1).
  • Wyrok NSA z 08.15.2013 Sygn. Akt. II FSK 1834/11 (dotyczy przykładu 2).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171359235

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.