PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 278-2 Raporty końcowe z badań w latach 1981-1985 Cz.2 Raporty kierowników grup tematycznych | 745--756
Tytuł artykułu

Warunki mieszkaniowe rodziny a realizacja jej funkcji prokreacyjnej

Warianty tytułu
Dwelling conditions of a family and the ralization of its procreational function and social policy
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Cale opracowania Jest próba analizy zależności zachodzących między warunkami mieszkaniowymi rodziny a realizację funkcji prokreacyjnej. Przyjmuje ale założenia, że warunki mieszkaniowe stanowię zarówno czynniki stymulujące, jak i ograniczające realizację funkcji prokreacyjnej rodziny. W zakresie tych uwarunkowań rozgraniczany prawidłowości przejawiające się w pojedynczej rodzinie oraz w skali całego społeczeństwa. W potocznej opinii społecznej jedną ze sfer zjawisk, który przypisuje się istotne współwarunkowana zachowań prokreacyjnych jest wszystko to, co składa się na sytuację mieszkaniową rodziny. Zadaniem opracowań naukowych jest weryfikacja takich obiegowych opinii. Jest to jednak wyjątkowo trudna zadania badawcze, gdyż sytuacja mieszkaniowa jest tylko jedną z wielu czynników wpływających prawdopodobnie na zjawisko demograficzne, a poszczególne czynniki mogę występować z wieloma pozostałymi w złożonych konfiguracjach. Wpływ każdego z nich zależy nie tylko od charakteru, natężenia i kierunku, w którym oddziaływane, ale także od każdorazowej konfiguracji z innymi czynnikami warunkującymi. (fragment tekstu)
Bibliografia
  • Tyszka Z., Kierunki przeobrażeń współczesnej rodziny polskiej. w: Rodziny szczecińskie w świetle badań empirycznych pod red. Janiszewski L., Szczecin 1982.
  • Smoliński Z., Reprodukcja ludności w świetle postaw prokreacyjnych nowożeńców, "Monografie i Opracowania, podseria: "Studia nad optymalizację struktur i procesów demograficznych w PRL", ISiD SGP1S, Warszawa 1982, nr 119/5.
  • Wierzchosławski S., Raport końcowy kierownika grupy tematycznej 11.S.4. Demograficzno-społeczne i biologiczne problemy rodziny i macierzyństwa ", w "Raporty końcowe z badań w latach 1976-1980", Monografie i Opracowania nr 111/4, pod Serie: "Studia nad optymalizację struktur i procesów demograficznych w PRL" ,ISiO SGP1S, Warszawa 1982.
  • Andrzejewski A., Czeczerda W., Mieszkanie i polityka mieszkaniową w polityce ludnościowej. Referat na konferencję "Współczesne problemy polityki ludnościowej", Warszawa-Jadwisin, 1972.
  • Wpływ czynników społeczno-gospodarczych na reprodukcję ludności w Polsce, pod red. K.Romaniuka, PAN-IFiS, Warszawa 1974.
  • Kaltenberg-Kwiatkowska E., Mieszkanie - analiza socjologiczna, PWE 1982.
  • Małek E., Potrzeby rodziny wychowujących dzieci do lat 3. Raport z badań II etapu badania pt. Praca i macierzyństwo młodych matek 1982-1983,IGS SGPiS, Warszawa 1984, maszynopis.
  • Holzer J.Z., Raport końcowy Kierownika Problemu Węzłowego U.S. "Optymalizacje struktur i procesów demograficznych w Polsce Ludowej" oraz raport końcowy kierownika grupy tematycznej,11.5.2. "Demograficzne, społeczne i ekonomiczne uwarunkowania reprodukcji ludności, w: Raporty końcowe z badań w latach 1976-1980. Monografie i Opracowania, podseria "Studia nad optymalizację struktur i procesów demograficznych w Polsce Ludowej, ISiD SGPIS, Warszawa 1982, nr 111/4.
  • Feldman W., Rodziny kobiet z wyższym wykształceniem. Biuletyn IGS, nr 3-4, 1981.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171360757

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.