PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 13 Uwarunkowania środowiskowe strategii marketingowych w wybranych sektorach gospodarki | 173--183
Tytuł artykułu

Czynniki procesów globalizacji otoczenia przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
The Factors of the Globalization of the Enterprise's Environment Processes
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Otoczenie przedsiębiorstwa to zbiór warunków i czynników, które decydują o powodzeniu w realizacji celów przedsiębiorstwa. Składa się ono z okoliczności, zjawisk i procesów przebiegających na zewnątrz przedsiębiorstwa oraz instytucji działających obok niego. Kluczowym elementem otoczenia jest sektor, w którym przedsiębiorstwo konkuruje oraz rynek, do którego adresuje swoje produkty. Od lat 70. XX w. w otoczeniu przedsiębiorstwa nasila się tendencja do jego globalizacji. Proces ten dotyczy przede wszystkim popytu i znajduje wyraz w homogenizacji na światową skalę potrzeb i preferencji konsumentów, jak również podaży Produkty i usługi dążą do coraz wyższej standaryzacji, a konkurencja wewnątrzsektorowa osiąga skalę światową. O globalizacji można także mówić w odniesieniu do sposobu, w jaki firmy, głównie ogólnoświatowe, próbują projektować swoje strategie marketingowe i odpowiednie systemy kontroli. W rezultacie tych procesów wzrasta liczba sektorów globalnych. Charakterystyczną cechą sektora globalnego jest obecność w nim konkurentów działających na skalę międzynarodową których strategiczna pozycja na rynkach regionalnych lub krajowych zależy w dużym stopniu od ich ogólnej sytuacji w skali światowej. (fragment tekstu)
EN
This article has described four groups of the forces that lead each industry towards the globalisation of the markets and competition which is the most important process that companies must deal with nowadays. The groups of the forces are: market, economic, political and competitive factors. Understanding them and the effects they have on the potential use of the global strategy is a key in formulating the right global strategy and in becoming a worldwide competitor, for what a company may be a must in order to survive.(original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • M.E. Porter: Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów. PWE, Warszawa 1994, s. 270.
  • G.S. Yip: Strategia globalna. Światowa przewaga konkurencyjna. PWE, Warszawa 1996, s. 27.
  • G.S. Yip, P.M. Loewe, M.Y. Yoshino; How to Take Your Company to the Global Market. "Columbia Journal of World Business" 1988, Winter, s. 40.
  • T. Levitt: The Globalization of Markets. "Harvard Business Review" 1983, May-June, s. 98.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171360885

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.