PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 52 Potencjał turystyczny. Zagadnienia przestrzenne. | 137--144
Tytuł artykułu

Rola turystyki uzdrowiskowej w wykorzystaniu potencjału turystycznego województwa zachodniopomorskiego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Role of Tourism Resort in the Use of the Tourist Potential of Zachodniopomorskie Voivodship
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na potencjał turystyczny regionu składa się wiele różnorodnych czynników, z których najważniejsze to: walory naturalne, antropogeniczne oraz elementy zagospodarowania turystycznego. Efektywne wykorzystanie turystycznego potencjału oraz jego rozwój sprawia, że turystyka przynosi wiele korzyści terenom recepcyjnym. Turystyka pobudza przedsiębiorczość wśród miejscowej ludności, która czerpie korzyści ekonomiczne z różnych usług świadczonych turystom1. Dzięki temu działalność związana z turystyką w wielu obszarach staje się ważnym czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy. Ze względu na przeobrażenia społecznodemograficzne następujące w Polsce, przejawiające się m.in. wzmożonym dbaniem o stan zdrowia oraz starzeniem się ludności, coraz większego znaczenia nabiera turystyka uzdrowiskowa. Zainteresowanie tym rodzajem turystyki powoduje, że korzysta z niej coraz więcej osób łączących wyjazdy wypoczynkowe z kuracją leczniczą. Osoby te korzystają więc nie tylko z zabiegów leczniczych i profilaktycznych, ale również z wielu innych usług oraz walorów związanych z turystyką wypoczynkową czy poznawczą. Turystyka uzdrowiskowa stwarza więc nowe możliwości wykorzystania i rozwoju potencjału turystycznego regionu. Celem niniejszego artykułu jest ocena wpływu turystyki uzdrowiskowej na rozwój potencjału turystycznego województwa zachodniopomorskiego. Przeprowadzona w opracowaniu analiza ilościowa oparta jest na oficjalnych danych statystycznych GUS dotyczących rejestrowanej bazy noclegowej oraz jej wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
EN
Nowadays interesting of tourism resort is considerably increasing. In the article it was proved that, due to the specific character of tourism resort, the tourism potential in zachodniopomorskie is used in higher level. In analisys, official data reffering to accommodation was used.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • W. Alejziak, Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku, Albis, Kraków 1999
  • M. Cieślak, Prognozowanie gospodarcze, PWN, Warszawa 2005
  • A. Zeliaś, B. Pawełek, S. Wanat, Prognozowanie ekonomiczne. Teoria, przykłady, zadania, PWN, Warszawa 2004
  • A. Luszniewicz, T. Słaby, Statystyka. Teoria i zastosowania, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2003
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171361015

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.