PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 52 Potencjał turystyczny. Zagadnienia przestrzenne. | 497--507
Tytuł artykułu

System publicznego transportu zbiorowego w obsłudze ruchu turystycznego w województwie zachodniopomorskim

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The System of Public Transport in Tourism Movement Service in Westpomeranian Region
Języki publikacji
PL
Abstrakty
System transportu publicznego odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu wewnętrznej dostępności transportowej regionów, a tym samym wpływa na wzrost ich atrakcyjności turystycznej. Poziom natężenia potoków pasażerskich w transporcie publicznym jest ściśle związany z występowaniem zjawiska sezonowości w regionach turystycznych. W okresie lata liczba turystów zainteresowanych dotarciem do miejsca destynacji turystycznej, jak również przemieszczających się wewnątrz regionu znacząco rośnie. Sytuacja taka wpływa na działania podejmowane przez organizatorów transportu publicznego, tj. odpowiednie jednostki samorządu terytorialnego, które - dostrzegając rosnący popyt na usługi transportowe - decydują się najczęściej na zwiększenie podaży poprzez wprowadzanie dodatkowych połączeń oraz bardziej pojemnych środków transportu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku prywatnych firm przewozowych, zajmujących się regularnym przewozem osób w transporcie drogowym, które - dostrzegając możliwość zwiększenia przychodów uzyskiwanych z obsługi ruchu turystycznego - decydują się na wprowadzanie w sezonach turystycznych zmian pozwalających na zabezpieczenie potrzeb przewozowych turystów. Działania te podejmowane przez różne podmioty najczęściej nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, a w ich wyniku często dochodzi do występowania silnej walki konkurencyjnej, która zaburza funkcjonowanie systemu transportu publicznego w regionie.(fragment tekstu)
EN
The system of public transport plays the principal role in shaping the interior regional transport accessibility. The aim of his article is the characteristic and analysis of public transport system especially in road and rail transport and to define its role in tourism movement service in Westpomeranian Region.(author's abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • O. Wyszomirski, Rynek przewozów pasażerskich, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1994
  • P. White, Public transport: Its Planning, Management and Operation, Routledge, Oxon 2009
  • Strategia rozwoju sektora transportu województwa zachodniopomorskiego do 2020 roku, OBET, Warszawa-Szczecin 2008
  • Diagnoza publicznych przewozów pasażerskich w województwie zachodniopomorskim, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2007
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171361017

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.