PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 60 Zarządzanie i ekonomika usług: doświadczenia i kierunki zmian | 205--215
Tytuł artykułu

Postać ładunku determinantą doboru technologii transportowych

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Poszukiwanie metod zwiększających stopień integracji realizacji procesów przewozowych wynika nie tylko z możliwości ograniczenia działań organizacyjnych i skrócenia czasu ich trwania, lecz przede wszystkim optymalnego doboru środków produkcji do przyjętej technologii transportowej bądź zastosowania najwłaściwszego sposobu przemieszczania ładunku pod względem specyfiki dysponowanych środków transportowych, tj. maszyn ładunkowych oraz środków przewozowych. Ta różnorodność form pracy zależy przede wszystkim od zastosowanej technologii transportu, co nie jest jednak sprawą dowolności, lecz zależy od masy ładunku oraz jego rodzaju (opakowania), a także wyposażenia technicznego przewoźnika i pozostałych uczestników procesu przewozowego, tj. nadawców i odbiorców ładunków. Pomimo stosowania różnych sposobów zwiększania podatności transportowej ładunków nie osiągnięto jeszcze zadowalających rezultatów. Przyczyną tego są trudności finansowe, z czym wiąże się brak niezbędnych środków technicznych oraz niska ekonomicznie efektywność tego rodzaju przedsięwzięć. Czasami wynika to również z braku zainteresowania tymi przedsięwzięciami któregoś z uczestników procesu transportowego. Niezależnie od tego przy projektowaniu technologii przewozów ładunków należy liczyć się z tym, że w praktyce gospodarczej występują ładunki o różnej technicznej podatności transportowej. O technologii transportowej decyduje zatem postać ładunku oraz jego opakowanie, ponieważ te same ładunki mogą przybierać różną postać, w zależności od zastosowanego urządzenia, które zwiększa ich podatność transportową.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
Bibliografia
  • Gęsiarz Z., Marzec J.: Zarys mechanizacji robót ładunkowych w transporcie. WKŁ, Warszawa 1981.
  • Korzeń Z.: Logistyczne systemy transportu i magazynowania. "Biblioteka Logistyka", tom I, Poznań 1998.
  • Korzeniowski A., Skrzypek M., Szyszka G.: Opakowania w systemach logistycznych. Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 2001.
  • Technologie transportowe XXI wieku pod red. L. Mindura, ITeE -PIB, Warszawa-Radom 2008.
  • Wronka J.: Transport kombinowany w aspekcie wymogów zrównoważonego rozwoju. Warszawa - Szczecin 2002.
  • Wronka J.: Struktury organizacyjne na rynku transportu kombinowanego w krajach UE i Polsce. "Przegląd Komunikacyjny", nr 3/1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171362929

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.