PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 14 Instrumenty i kierunki stymulowania rozwoju przedsiębiorstw i instytucji | 83--93
Tytuł artykułu

Instrumenty i kierunki stymulowania rozwoju przedsiębiorstw i instytucji przez jednostki samorządu terytorialnego

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Tools and Directions of Stimulating of the Development of Enterprises and Institutions by Local Government
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Z regionem, w którym działa dane przedsiębiorstwo lub inne podmioty i instytucje, wiążą się cele wynikające z misji społecznej, z wpływów politycznych i społecznych na poziomie regionalnym, prestiżu w regionie. Z punktu widzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST) cele wyznaczane przez przedsiębiorstwa i instytucje są zbieżne, choć pośrednio, z celami, do jakich dąży dana jednostka samorządu. Jednostka samorządowa, aby osiągnąć swoje cele, musi dysponować odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Obecnie system finansowy jednostek samorządu terytorialnego przede wszystkim jest zasilany przez funkcjonujące na danym obszarze przedsiębiorstwa oraz aktywnych zawodowo mieszkańców danej wspólnoty. W artykule skoncentrowano się na narzędziach i kierunkach wsparcia sektora przedsiębiorstw i instytucji przez jednostki samorządu terytorialnego jako tych elementach, które - oprócz celów typowo biznesowych - sprzyjają i stymulują rozwój społeczno-gospodarczy w danej wspólnocie. Celem głównym jest wskazanie istoty i znaczenia podstawowych instrumentów stymulowania rozwoju będących w rękach samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
EN
The article presents problems (trials) of supporting processes and the help given to enterprises by local government. One introduced main areas and directions of the help and the support and their aims, in this first of all from the point of view of goals of local government. Simultaneously one tried to evidence negative and affirmative aspects of the help and the support for enterprises.(original abstract)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Bibliografia
  • Elementy nauki o przedsiębiorstwie, red. S. Marek, Fundacja na rzecz Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 1999.
  • Filipiak-Dylewska B., Strategia regionu a pozyskiwanie funduszy pomocowych, "Europa Regionum " 2001, Szczecin 2001, s. 167-186.
  • Nowińska E., Strategia rozwoju gmin na przykładzie gmin przygranicznych, AE, Poznań 1997.
  • Parysek J., Gospodarka lokalna w warunkach wolnego rynku i samorządowych struktur społecznych, w: Rozwój lokalny i lokalna gospodarka przestrzenna, Poznań 1996.
  • Popularna encyklopedia powszechna, FOGRA, Kraków 1996, t. 15.
  • Szewczuk A., Zachowania przedsiębiorstw transportu samochodowego w konkurencyjnym otoczeniu, ITS, Szczecin 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171363993

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.