PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 15 Relacyjne aspekty zachowań konsumenckich | 67--75
Tytuł artykułu

Zmiany postaw klientów wobec programów lojalnościowych

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Changes in Customers Attitudes Towards Loyalty Programs
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Programy lojalnościowe funkcjonują na świecie w ramach działań marketingowych przynajmniej od 1981 roku. Jeśli przyjąć tezę mówiącą, że program lojalnościowy jest rozpowszechnionym "zjawiskiem" marketingowym będącym w fazie dojrzałości, to na pierwszy plan wysuwają się istotne z punktu widzenia nauki i praktyki marketingu pytania. Przede wszystkim, czy i w jaki sposób wpływa to na skuteczność prowadzonych działań? Czy odbiorcy tych działań stają się coraz mniej responsywni, a zatem rosną koszty działań prowadzonych w ramach programów lojalnościowych? Czy jeśli występuje zniechęcenie do uczestniczenia w programach lojalnościowych, konsumenci chętniej angażują się w inne rodzaje działań marketingowych? W niniejszym artykule podjęto próbę weryfikacji zmian postaw klientów wobec programów lojalnościowych na podstawie wyników dostępnych badań ogólnopolskich. Nie jest zatem celem autora udzielenie odpowiedzi na wszystkie wymienione pytania, ale zarysowanie trendów i sformułowanie wynikających z nich wniosków. W artykule przyjęto tezę, że czynnikiem ograniczającym weryfikację zmian postaw Polaków względem programów lojalnościowych jest brak jednolitego rozumienia tego pojęcia zarówno w operacjonalizacjach badawczych, jak i potocznym rozumieniu. Przedstawiono zatem koncepcję badania pojęcia "program lojalnościowy" oraz wyniki badań pilotażowych.(fragment tekstu)
EN
Comparing to global statistics, there are almost 2 billion participants of loyalty programs which are by every second company. Thus we can assume that loyalty programs are now in maturity stage. In the article we attempt to verify changes in customer attitudes towards loyalty program. It is based on Polish data. We than present a research proposal which aims to verify the perception of loyalty programs.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Białowąs S., Definiowanie oszczędzania za pomocą skojarzeń konsumentów - metoda "rodzinnych podobieństw" L. Wittgensteina, w: Badania marketingowe. Metody, nowe technologie, obszary aplikacji, K. Mazurek-Łopacińska (red.), PWE, Warszawa 2008, s. 262-269.
  • Kwiatek P., Programy lojalnościowe. Budowa i funkcjonowanie, Wolters Kluwer, Kraków 2007.
  • Wittgenstein L., Dociekania filozoficzne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171365051

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.