PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 15 Uwarunkowania realizacji strategii rozwoju polskich portów morskich | 335--349
Tytuł artykułu

Rozwój powiązań transportowych portów ujścia Odry poprzez modernizację drogi wodnej Szczecin - Berlin

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Entwicklung der Verkehrsverbindungen mit dem Hafenhinterland der Odermündung Durch Modernisierung der Berlin-Stettin-Wasserstrasse
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Poprawa parametrów eksploatacyjnych drogi wodnej Szczecin - Berlin do klasy Vb umożliwi żeglugę statków o pojemności ładunkowej 1350 ton, to jest ponad dwukrotnie większych niż do tej pory. Równocześnie podniesienie przęseł mostów do 4,5 m w pierwszym etapie, a docelowo 5,25 m wysokości, stworzy warunki do uruchomienia żeglugi kontenerowej. Dobra infrastruktura drogi wodnej Szczecin - Berlin, przy stale rosnących kosztach transportu drogowego, mogłaby wpłynąć na przesunięcie części ładunków do transportu wodnego śródlądowego. Warunkiem byłoby utworzenie regularnych połączeń kontenerowych z niemieckich portów śródlądowych do portów ujścia Odry oraz połączeń morskich z portów ujścia Odry do Krajów Bałtyckich. Szans na wzrost przewozów drogą wodną Szczecin - Berlin należy również upatrywać w aktywizacji regularnych połączeń kontenerowych pomiędzy terminalami w Rotterdamie i Hamburgu a portami w Szczecinie, Świnoujściu czy Kostrzynie, a w przypadku modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej również portów Górnego i Dolnego Śląska. Śródlądowe połączenia kontenerowe mogłyby skutecznie konkurować zarówno pod względem kosztów, jak i czasu przewozu z połączeniami morskimi, głównie ze względu na okrężny charakter morskich serwisów dowozowych, który wpływa na wydłużenie czasu dostawy kontenerów.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Morska w Szczecinie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171365371

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.